Ισραήλ – Γαλλία 1-4

Οι τρικολόρ φάνηκε πως θα έχουν εύκολο βράδυ με αντίπαλο το Ισραήλ, αλλά όπως κύλησε το πρώτο μέρος η εικόνα μιλούσε από μόνη της. Μπορεί η ομάδα του Ντεσάν να σκόραρε με τον Καμαβινγκά στο 7ο λεπτό, αλλά επαναπαύθηκε, με τον Γκαλντεμαν να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 24ο λεπτό. Η άμεση απάντηση από τους τυπικά φιλοξενούμενους ήρθε με τον Ενκουκού τέσσερα λεπτά μετά για το 2-1, με το οποίο τα δυο σύνολα πήγαν στα αποδυτήρια. Στο 87΄ ο Γκεντουζί έκανε το 1-3 για τους Γάλλους, ενώ δύο λεπτά μετά ο Μπαρκολά διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Ιταλία – Βέλγιο 2-2

Η “Σκουάντρα Ατζούρα” με το “καλησπέρα” βρήκε δίχτυα με τον Καμπιάσο, βάζοντας από νωρίς σε ρόλο οδηγού το σύνολο του Λουτσιάνο Σπαλέτι, κόντρα στο Βέλγιο. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν και δεύτερο τέρμα στο 24΄ με τον Ρετέγκι για το 2-0. Ο Πελεγκρίνι στο 38΄ αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την Ιταλία με δέκα παίκτες. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντε Κούπερ μείωσε για το Βέλγιο σε 2-2. Στο 61΄ ο Τσοσάρ σκόραρε για την ισοφάριση του Βελγίου, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Αυστρία – Καζακστάν 4-0

Μόλις στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης η Αυστρία κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τέρμα του Μπάουμγκαρντεν. Στο 53΄ ο Λίνχαρτ σημείωσε και δεύτερο τέρμα για τους Αυστριακούς “κλειδώνοντας” το τρίποντο για την ομάδα του, ενώ στο 56΄ ο Σάμπιτσερ διαμόρφωσε το 3-0. Ο Σειντί σκόραρε στο 79΄ για το τελικό 4-0.

Νορβηγία – Σλοβενία 3-0

Μόλις στο 7ο λεπτό του αγώνα ο Χάαλαντ άνοιξε το σκορ με ωραία ενέργεια, ενώ οι Νορβηγοί βρήκαν και δεύτερο τέρμα με τον Σόρλοτ στο 52΄, “σφραγίζοντας” τη νίκη για τους γηπεδούχους. Στο 62΄ ο Χάαλαντ χτύπησε ξανά για να διαμορφώσει το τελικό 3-0 των Νορβηγών.

Φινλανδία – Ιρλανδία 1-2

Με τέρμα του Πονγιανπάλο στο 17΄ η Φινλανδία άνοιξε το σκορ στο παιχνίδι, ενώ οι Ιρλανδοί ισοφάρισαν με τον Σκέιλς στο 57΄. Τελικά στο 90΄ ο Εμπεσελέ έφερε “τούμπα” το ματς για το 1-2 των Ιρλανδών, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Νήσοι Φερόε – Αρμενία 2-2

Ο Μπεντζαμίσεν στο 37΄ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ οι Αρμένιοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσαμε τον Ζελαραγιάν στο 44΄. Ο Μπαρταλίντ στο 85΄ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, αλλά στις καθυστερήσεις ο Μανβελιάν σκόραρε για την ισοφάριση των Αρμένιων.

Γιβραλτάρ – Άγιος Μαρίνος 1-0

Με τον Μπρίτο να σκοράρει στο 62΄ το Γιβραλτάρ πήρε σπουδαία νίκη κόντρα στον Άγιο Μαρίνο στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της Nations League.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής του Nations League:

Λετονία – Βόρεια Μακεδονία 0-3
Μολδαβία – Ανδόρα 2-0
Αγγλία – Ελλάδα 1-2
Γιβραλτάρ – Άγιος Μαρίνος 1-0.//Π.