Η Λειψία επικράτησε 2:0 της Άιντραχτ Φρανκφούρτης στον τελικό και κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη φορά το Κύπελλο Γερμανίας, υπερασπίζοντας τον τίτλο της.

Οι “ταύροι” ξύπνησαν στο σημείο που έπρεπε, βρήκαν δίχτυα με τον Ενκουνκού και επικράτησαν 2:0 της Άιντραχτ Φρανκφούρτης στον τελικό Κυπέλλου Γερμανίας. Αυτή είναι η δεύτερη φορά στην ιστορία τους, αλλά και η δεύτερη συνεχόμενη που στέφεται Κυπελλούχος.

Ο αγώνας:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Λειψία να χάνει… τεράστια ευκαιρία. Ο Βέρνερ βγήκε τετ-α-τετ, με τον Τραπ να λέει “όχι” και να κρατά ανέπαφη την εστία του. Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με καλό ρυθμό, με την Άιντραχτ να απαντά στο 16ο λεπτό, με το δυνατό σουτ του Κόλο Μουανί που πέρασε άουτ. Οι τυπικά γηπεδούχοι απείλησαν και πάλι λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους με τον Ενκουνκού, όμως ο Τούτα πρόλαβε και έσωσε. Το μηδέν διατηρήθηκε έως το τέλος, με το πρώτο 45λεπτο να είναι ισορροπημένος, με λιγοστές φάσεις.

To δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι περισσότερο νωχελικές, χωρίς ρυθμό. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, η Άιντραχτ ήταν αυτή που… ανέβασε στροφές και έψαξε το γκολ. Στο 59ο λεπτό ο Γκέτσε έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στον Κόλο Μουανί που… έφυγε στην πλάτη της άμυνας, με τη πάσα του να μην έχει αποδέκτη. Στο 64ο λεπτό, οι “αετοί” δημιούργησαν ακόμη μια επικίνδυνη φάση με τον Γκέτσε να τροφοδοτείται από τον Γάλλο επιθετικό με τον κίπερ της Λειψίας να αποκρούει. Οι “ταύροι” πίεσαν και βρήκαν το γκολ στο 71ο λεπτό με τον Ενκουνκού. Ο Γάλλος σούταρε μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να κοντράρει στους Τούτα και Εντικά και να καταλήγει στα δίχτυα για το 1:0.

AP PHOTO

Οι τυπικά γηπεδούχοι, πίεσαν και έψαξαν και δεύτερο τέρμα, το οποίο και βρήκαν στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Σομποσλάι να σκοράρει με πανέμορφο διαγώνιο σουτ και να χαρίζει στην ομάδα του το δεύτερο σερί Κύπελλο.

Γκολ: 71′ Ενκουνκού, 85′ Σομποσλάι

Λειψία (Ρόζε): Μπλάσβιχ, Χάλστενμπεργκ, Ορμπάν, Κλόστερμαν, Χένριχς, Λάιμερ, Όλμο, Χαϊνταρά, Σόμποσλαϊ, Βέρνερ, Ενκουνκού

Άιντραχτ (Γκλάσνερ): Τραπ, Χασέμπε, Μαξ, Μπούτα, Εντικά, Τούτα, Ρόντε, Γκέτσε, Σόου, Καμάντα, Κολό Μουανί