Αρχική ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ Έμειναν ανικανοποίητες…

Έμειναν ανικανοποίητες…

0

[ad_1]

Σε έναν αγώνα με μεγάλη ένταση, ανατροπές, δύο εκτελέσεις πέναλτι και μεγάλη βαθμολογική σημασία, η Λιντς Γιουνάιτεντ και η Νιούκαστλ ήρθαν ισόπαλες με σκορ 2:2 στο “Έλαντ Ρόουντ”.

Μόλις στο 7ο λεπτό, ο Λουκ Άιλινγκ κατάφερε να ανοίξει το σκορ, μετά από μία φάση διαρκείας στην αντίπαλη περιοχή. Στο 27′, οι γηπεδούχοι κέρδισαν τεράστια ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ο Τζοέλινγκτον υπέπεσε σε παράβαση εντός της μεγάλης περιοχής, η Λιντς κέρδισε πέναλτι, ο Πάτρικ Μπάμφορντ ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Νικ Πόουπ απέκρουσε. Τρία λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κέρδισαν την εσχάτη των ποινών, ο Κάλουμ Γουίλσον ανέλαβε την εκτέλεση, νίκησε τον Ζοέλ Ρόμπλες και ισοφάρισε. Στο 69′, οι “καρακάξες” κέρδισαν εκ νέου πέναλτι, με τον Γουίλσον να κάνει ακριβώς το ίδιο και να ανατρέπει το σκορ. Οι παίκτες του Σαμ Αλαρντάις όμως βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και κατάφεραν να ισοφαρίσουν, με σουτ του Ράσμους Κρίστενσεν από τα όρια της περιοχής στο 79′. Στο 90’+1′ αποβλήθηκε ο Ζούνιορ Φίρπο, χωρίς όμως αυτό να επηρεάσε κάτι, με το τελικό σκορ να είναι το 2:2.

Η Νιούκαστλ έφτασε τους 66 πόντους και παραμένει στην 3η θέση, όντας στο +4 από την 5η Λίβερπουλ. Από την άλλη, η Λιντς Γιουνάιτεντ ανέβηκε στους 31, όμως συνεχίζει να βρίσκεται στη ζώνη του υποβιβασμού, στο -1 από την Έβερτον.