Παρά το γεγονός ότι έως το 86′ έχανε από την Κηφισιά με 3:1, η Athens Kallithea αναδείχθηκε ισόπαλη με 3:3 στο “Γρηγόρης Λαμπράκης”, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Super League 2.

Το ξεκίνημα ήταν… ιδανικό για τους φιλοξενούμενους, μιας και μόλις στο 9ο λεπτό, ο Κώστας Κολτσίδας υπέπεσε σε παράβαση εντός περιοχής, παραχωρώντας πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο… συνήθης ύποπτος, Μιχάλης Κουιρουκίδης, ο οποίος νίκησε τον Παναγιώτη Βοσνιάδη και άνοιξε το σκορ. Στο 37ο λεπτό ήρθε η… ισορροπία στο ματς, με τον Ομάρ Σαντάνα να επικρατεί στον αέρα, μετά το κόρνερ του Χαβιέ Ματίγια και να ισοφαρίζει σε 1:1.

Η Κηφισιά μπήκε στο δεύτερο μέρος όπως… στο πρώτο, με τον Παναγιώτη Πρίτσα να εκμεταλλεύεται έναν πολύ κακό υπολογισμό της άμυνας στο 51′, να βγαίνει τετ α τετ και να πλασάρει εύστοχα για το 2:1. Στο 66′, ο Ανδρέας Τετέι έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του, χάρη σε μία φανταστική ενέργεια που οδήγησε σε ένα τρομερό τελείωμα του ίδιου με το αριστέρο, στο “Γ” της εστίας. Στο 87′ μετά από μία φάση διαρκεία στη μεγάλη περιοχή, ο Αμπντούλ Γουές κατάφερε να μειώσει σε 3:2 και να βάλει… φωτιά στα τελευταία λεπτά. Στο 90’+3′, οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τη μεγάλη ανατροπή και ισοφάρισαν σε 3:3 με τον Ντεμέτριους.

Πλέον, η ομάδα των Βορείων Προαστίων έχει 47 βαθμούς, έξι περισσότερους από τον δεύτερο Απόλλωνα Σμύρνης που έχει 41. Η Athens Kallithea ανέβηκε στους 40 πόντους, έχοντας όμως και ένα παιχνίδι λιγότερο.//