Ο αγώνας που άνοιξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Ligue 1 τα είχε όλα. Πολλά… νεύρα, δύο αποβολές, γκολ που δεν μέτρησε και μεγάλη ένταση, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν εντέλει μία απ’ τις πιο μεγάλες εκπλήξεις της σεζόν.

Μέχρι το ημίωρο και οι δύο ομάδες αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο. Στο 26′ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Ραό-Λισόα των φιλοξενουμένων, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα πήρε την… άγουσα για τα αποδυτήρια και ο επιθετικός της Μαρσέιγ, Μοπέι με δεύτερη κίτρινη.

Οι Μασσαλοί βρήκαν το γκολ που έψαχναν με τον Ρόουι στο 51′ (πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς), όμως η απάντηση της Ανζέ ήταν άμεση, με τον Ελ Μελαλί να διαμορφώνει το τελικό 1-1. Στο 68′ ακυρώθηκε με υπόδειξη του VAR το γκολ του Μουρίγιο για χέρι στο ξεκίνημα της φάσης.