Τα έκανε ξανά δύσκολα, αλλά στο τέλος η Έβερτον πανηγύρισε με δραματικό τρόπο τη νίκη-μαθηματική παραμονή στην Premier League, γυρίζοντας το ματς κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας με τον Κάλβερτ-Λιούιν στο 85′ (3-2).

Ο κακός της εαυτός φαινόταν και πάλι να υπερτερεί. Εντός έδρας, μετά την πιο γενναία «ντόπα» των οπαδών προς την αποστολή και η Έβερτον έδειξε νέες αυτοκαταστροφικές τάσεις, αφού στο ματς που με νίκη εξασφάλιζε παραμονή, βρισκόταν πίσω με 2-0 στο ημίχρονο. Ωστόσο, στο φινάλε η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ έκανε το καθήκον της απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας (3-2) και σημείωσε μια από τις πιο σπουδαίες ανατροπές στην ιστορία της, ξεμπερδεύοντας έτσι μια και καλή με τα σενάρια υποβιβασμού μία αγωνιστική πριν το τέλος της σεζόν.

Οι Τόφιζ επιβεβαίωσαν από το πρώτο 45λεπτο ότι το άγχος για τη νίκη υπερείχε του καθαρού μυαλού. Στο 21′, η αδιάφορη βαθμολογικά αλλά ψυχωμένη Κρίσταλ Πάλας «πάγωσε» το κοινό στο «Γκούντισον Παρκ» με τον Ματετά, ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά στην κίνηση από στημένη μπάλα, χωρίς κανείς από τους αμυντικούς της Έβερτον να τον μαρκάρει. Το πράγμα πήγε από το κακό στο χειρότερο στο 36′, όταν σε μια τριπλή ολιγωρία από Γκόμες, Μικολένκο και Ντουκουρέ στη μικρή περιοχή, ο Αγιού διπλασίασε το προβάδισμα των Αετών και έσφιξε τη «θηλιά» στον λαιμό των Μπλε του Μέρσεϊσαϊντ.

Ωστόσο, ένας απρόσμενος σκόρερ, ο Μάικλ Κιν έβαλε ξανά την Έβερτον στο ματς από το 54′ με έξυπνο τελείωμα με το εξωτερικό. Στο 75′ ο συνήθης ήρωας, Ριτσάρλισον, έδωσε για τα καλά πνοή στην εξέδρα των Ζαχαρωτών, για να έρθει η στιγμή του 85ου λεπτού, όπου ο Κάλβερτ-Λιούιν λύτρωσε την Έβερτον με καρφωτή κεφαλιά και σφράγισε την απόλυτη ανατροπή. Αμέσως μετά ακολούθησε «μπούκα» δεκάδων οπαδών των γηπεδούχων, με το πάρτι της παραμονής να αρχίζει λίγο… νωρίτερα και να κορυφώνεται μετά το τελευταίο σφύριγμα όταν σχεδόν όλοι οι θεατές κατέκλυσαν τον αγωνιστικό χώρο και πανηγύρισαν με τους παίκτες.