Σε ένα χορταστικό παιχνίδι στο Κίελο οι δύο ομάδες προσέφεραν πολλά γκολ και θέαμα με τον Μαρμούς να ανοίγει το σκορ για την Άιντραχτ στο 25΄, ενώ πέντε λεπτά μετά με πέναλτι του Ματσίνο η Κίελ ισοφάρισε σε 1-1. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξανά μπροστά στο σκορ με την έναρξη του δευτέρου μέρους με σκόρερ τον Ματάνοβιτς στο 47΄. Οι γηπεδούχοι απάντησαν ξανά με τον Ματσίνο για το 2-2 στο 50΄ και δεκαπέντε λεπτά μετά ο δραστήριος Μαρμούς με ωραία ενέργεια έκανε το 2-3 για την Άιντραχτ. Στο 74΄ ο Τούτα έδωσε “μαξιλαράκι” ασφαλείας δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους για το 2-4. Στα εναπομείναντα λεπτά μέχρι τη λήξη το σκηνικό δεν άλλαξε με την Άιντραχτ να παίρνει το εκτός έδρας τρίποντο και να ανεβαίνει στη δεύτερη θέση του γερμανικού πρωταθλήματος με 12 βαθμούς, ενώ η Κίελ έμεινε στην τελευταία θέση με μόλις έναν πόντο.