Αν και είχε στην… πλάτη της τη «βαριά κι ασήκωτη» ήττα με 6-2 απ’ τον πρώτο αγώνα της περασμένης Τετάρτης (28/5) στο «Rat Verlegh Stadion», η Εξέλσιορ άγγιξε το… θαύμα απέναντι στην Μπρέντα, έφερε το σκορ στο 4-0 στο 50ό λεπτό του δεύτερου τελικού παραμονής/ανόδου στην Eredivisie, όμως το γκολ του Στάρινγκ στο 59′ ήταν αρκετό για να οδηγήσει την ομάδα του Ζαν-Πολ Φαν Χάστελ στα «σαλόνια» μετά από 5 χρόνια.

Η Εξέλσιορ που «κατέρρευσε» μετά τις δύο αποβολές των Ντούιβενσταϊν και Ζάγκρε στον πρώτο τελικό, πήγε για την απόλυτη… ανατροπή στη ρεβάνς. Με τον Λάζαρο Λάμπρου βασικό (αντικαταστάθηκε στο 86′) να «σερβίρει» το 1-0 στον Πάροτ στο 20ό λεπτό, αναθάρρησε κι έψαξε το «θαύμα».

Άλλο ένα γκολ του Πάροτ με πέναλτι στο 35′ και το αυτογκόλ του Κέμπερ στο 42′ έφεραν τους γηπεδούχους κοντά στον στόχο τους, ενώ στο 50′ ο Πάροτ ολοκλήρωσε ένα σπουδαίο χατ-τρικ, φέρνοντας το ζευγάρι σε απόλυτη ισορροπία. Το γκολ του Στάρινγκ στο 58′, ωστόσο, αποδείχθηκε αρκετό για την Μπρέντα για να πάρει αυτό που ήθελε και με συνολικό σκορ 7-6 να βρεθεί στην Eredivisie για πρώτη φορά μετά το 2019.//ΓΡ