Η Λαμία έκοψε τα φτερά του ΠΑΟΚ… (highlights)

0

[ad_1]

Ο αγώνας

Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου με το ξεκίνημα της αναμέτρησης θέλησαν να κρατήσουν την μπάλα στα πόδια τους. Ο Ντεσπόντοφ προσπάθησε να τροφοδοτήσει τον Σαμάτα, με τα σέντερ μπακ της ομάδας του Λεωνίδα Βόκολου να είναι έτοιμα να σταματήσουν τον φορ του “δικεφάλου του βορρά”. Οι στιγμές για τον ΠΑΟΚ δεν ήταν πολλές με την Λαμία να αμύνεται σε όλη την διάρκεια του ημιχρόνου με την μεγαλύτερη να είναι αυτή του Κεντζιόρα μετά από σέντρα του Βούλγαρου εξτρέμ που κατέληξε κόρνερ μετά από επέμβαση του Κοσέλεφ. Οι γηπεδούχοι αφού κράτησαν ανέπαφη την εστία τους, κατάφεραν να βρουν και τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Σλίβκα να εξαπολύει ένα σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Λίγο πριν ο διαιτητής σφυρίξει την λήξη του πρώτου μέρους, ο Κόντονίκος εξαπέλυσε ένα σουτ έξω από την περιοχή, με αυτή να είναι η τελευταία ευκαιρία της γηπεδούχου ομάδας.

(INTIME)

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να γίνει απειλητικός, με τον Ρουμάνο τεχνικό να αλλάζει τα πλάνα του περνώντας τους Μπαμπά, Τόμας και Τάισον , καθώς το αρχικό του σχήμα δεν λειτούργησε με τον Κωνσταντέλια και Σαμάτα. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πολλούς χώρους, καθώς η Λαμία είχε καλές επιστροφές και τα στόπερ Γιαννούτσος και Στάνκο έκαναν εξαιρετική δουλειά. Στο 74ο λεπτό ο Μιχαηλίδης είχε την πιο μεγάλη στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Έλληνα αμυντικό να παίρνει μια κεφαλιά από το ύψος της, με την μπάλα να περνάει οριακά πάνω από το δοκάρι του Κοσέλεφ, με το 1-0 να παραμένει. Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου δυσκολεύτηκαν να δημιουργήσουν φάσεις, με τους παίκτες του Λεωνίδα Βόκολου να κυκλοφορούν την μπάλα με τρομερή ψυχραιμία. Ο 4ος διαιτητής έδωσε το 10 λεπτά καθυστερήσεις με τον “δικέφαλο του βορρά” να έχει την δυνατότητα να ισοφαρίσει με ένα φάουλ του Ντεσπόντοφ, με την μπάλα να περνάει οριακά πάνω από την συμβολή των δοκών. Στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης με τον Σβαμπ στο 90+10′ σώζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας για τους φιλοξενούμενους.

ΓΚΟΛ: Σλίβκα 45+4′, Σβαμπ 90+10′
Κίτρινες: Κοντονίκος 45+1′, Στάνκο 68′, Γιαννούτσος 75′, Σλίβκα 84′
Κόκκινες: Αμαράλ 90+1′

Λαμία (Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν, Κορνέζος (Στάνκο 46′), Γιαννούτσος, Σίντκλεϊ (Αμαράλ 76′), Νούνιες, Τζανδάρης, Μαρτίνεθ (Λέικ 76′), Κοντονίκος, Σλίβκα, Μάλτσι

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε (Ότο 70′), Κετζιόρα, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες (Μπαμπά 57′), Σβαμπ, Οζντόεφ, Ντεσπόντοφ, Μάρκος Αντόνιο, Κωνσταντέλιας (Τάισον 57′), Σαμάτα (Τόμας 57′)

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής των Play Off του πρωταθλήματος της Super League: