Η ομάδα από την Κύπρο αν και δυσκολεύτηκε αρκετά πήρε την νίκη κόντρα στη Πετροκούμπ με 1-0 χάρις σε πέναλτι του Μαρκίνιος στο 38ο λεπτό.

Το ΑΠΟΕΛ μπήκε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με το μαχαίρι στα δόντια και θα μπορούσε να έπαιρνε το προβάδισμα στο έβδομο λεπτό αν το σουτ του Ντράζιτς δεν κατέληγε στο δοκάρι. Στο 33ο λεπτό οι πρωταθλητές Κύπρου έχασαν ακόμα μια ευκαιρία να πάρουν κεφάλι στο σκορ αλλά στην προσπάθεια του Σάρφο ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων είχε απάντηση. Το πολυπόθητο γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε στο 38ο λεπτό από τα 11 μέτρα με τον Μαρκίνιος να νικάει τον πορτιέρε της Πετροκούμπ. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου 45λέπτου δεν άλλαξε κάτι με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για ακόμα ένα τέρμα. Η μόνη αξιοσημείωτη ευκαιρία στην αναμέτρηση ήρθε στο 60ο λεπτό όταν ο Μπέλετς απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Τζάρνταν. Να τονίσουμε και πως στο 65ο λεπτό έκανε και το ντεμπούτο με την φανέλα του ΑΠΟΕΛ ο άλλοτε επιθετικός των ερυθρόλευκων Γιουσέφ Ελ Αραμπί. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να αλλάξει τον δείκτη του σκορ με 1-0 να μένει μέχρι το τέλος.//ΝΚ