Το παιχνίδι άρχισε με τον Άρη να χάνει μια τεράστια ευκαιρία στο 4′ λεπτο της αναμέτρησης, κερδίζοντας πέναλντι μετά απο μαρκάρισμα του Πενέτρα στον Σαμόρα, αλλά στην συνέχεια εκτελώντας ο Σαβέριο, ο Βέρχουλστ έπεσε σωστά στην αριστερί του γωνία, στερώντας απο τους “κιτρινόμαυρους” να περάσουν μπροστά στο σκορ νωρίς στον αγώνα. Η Άλκμααρ συνέχισε το παιχνίδι της πιέζοντας τακτικά το ματς δημιουργόντας ευκαιρίες, που παρόλαυτα δεν έβρισκαν στόχο, ενώ λίγο αργότερα στο 12′ λεπτό ο Φετφτατζίδη σουτάρει βρίσκοντας ελάχιστα η μπάλα άουτ. Ο Άρης κέρδισε το πρώτο κόρνερ στον αγώνα στο 14′ λεπτο με τον Φετφτατζίδη να εκτελεί, και την Ολλανδική άμυνα να μην την διώχνει καλά, αφήνοντας χώρο στον Σαμόρα να πιάσει ένα γεμάτο σουτ με τον Βέρχουλστ να δίνει πάλι το παρών κάνοντας μία καθοριστική επέβαση ξανά. Παρόλο την καλή εμφανίση των “κιτρινόμαυρων” στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, η Άλκααμαρ βγήκε στην αντεπίθεση με τον Μπουρμέστερ να βρίσκεται μόνος στην μεγάλη περιοχή, νικώντας τον Κουέστα για το 0-1 στο 21′ λεπτό, μετά από πλαγιοκόπηση από τα αριστερά. Το δεύτερο κόρνερ του παιχνιδιού πηγαίνει στην Ολλανδική ομάδα στο 24′ λεπτο, με τον Κουέστα να κάνει μια δύσκολη επέμβαση στην κεφαλιά του Ντέκερ. Οι παίχτες της Άλκμααρ ζήτασαν να εξεταστεί η φαση στο VAR, καθώς θεώρησαν ότι ήταν αντικανονική η απόκρουση του τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ, αλλά ο διαιτητής συνέχισε το παιχνίδι. Στο 29′ λεπτο ο Μοντόγια έκλεψε την μπάλα στην μεσαία γραμμή, γυρίζοντας την στον Σαμόρα, ο οποίος νίκησε από κοντά τον Βέρχουλστ για το 1-1. Ο Άρης, έτσι, σπάει το σερί ανέπαφης εστίας των Ολλανδών στα τελευταία παιχνίδια, καθώς καμία ομάδα, συμπεριλαμβανομένου και της ΑΕΚ, δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα. Στο 45+1′ προσπάθησε να απειλήσει η Άλκααμαρ, με την μπάλα να βρίσκεται κατευθείαν στην αγκαλιά του Κουέστα.

(INTIME)

Με νεύρα άρχισε το δεύτερο ημίχρονο με τον Κάσιους και Σαμόρα να έρχονται σε σύγκρουση, ενώ ο πρώτος είδε την πρώτη κίτρινη κάρτα στον αγώνα. Η Άλκμααρ προσπάθησε να τιθασεύσει τον Άρη που ήταν κυρίαρχος στο πρώτο ημίωρο του αγώνα, ανεβάζοντας την ένταση της, πετυχαίνοντας γκολ στο 67′ λεπτό με τον Πενέτρα ο οποίος πήρε την κεφαλιά, μετά την εκτέλεση του φάουλ από τον Μπάζοερ, για να νικήσει τον Κουέστα για το 2-1. Οι «κίτρινοι» όμως, δεν πτοήθηκαν δημιουργώντας αρκετές φάσεις με σημαντικότερες στο 71′ λεπτό, όπου δύο λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι ο Πάβισιτς έπιασε γεμάτη κεφαλιά με τον Ντιν να αποκρούει και στο 72′ λεπτό Παναγίδης προσπαθεί να σουτάρει από κοντά στο ριμπάουντ με τον τερματοφύλακα των Ολλανδών να λέει ξανά όχι στους παίχτες του Άρη. Στο 84′ προσπάθησε να απειλήσει ξανά η Άλκμααρ με κόρνερ και Μπάζοερ περνώντας ελάχιστα πάνω από την εστία του Κουέστα. Λίγο αργότερα στο 86′ λεπτό ο Μορόν θεώρησε σκόπιμο να δοκιμάσει κάτι λίγο… ακραίο. Ένα σουτ από πολύ μακρινή απόσταση που πήγε όμως έξω. Ο Κάσιους έκανε και εκείνος την δική του απόπειρα με ένα σουτ βρίσκοντας δοκάρι στο 89′ λεπτό. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα το σκηνικό δεν άλλαξε με την Άλκμααρ να κερδίζει τον αγώνα με 2-1, με τον Άρη όμως να κάνει μία πολύ καλή πρώτη εμφάνιση, έχοντας χρόνο ακόμα για να διορθώσει τα σημερινά λάθη.//ΑΒ.

ΓΚΟΛ: 21′ Μπουρμέστερ, 29′ Σαμόρα, 67′ Πενέτρα
Κίτρινες: Κάσιους 50′, Μπάζοερ 61′, 89′ Μορόν
Κόκκινη:

Άρης: Κουέστα, Βέλεθ (Παναγίδης 55′), Μπράμπετς, Φατόρε, Φεράρι, Ζουλ (Πάβισιτς 69′), Μοντόγια (Μεμέτογλου 90′), Μάνου Γκαρθία, Φετφατζίδης (Πάρντο 55′), Σαβέριο (Σουλεϊμάνοφ 55′), Σαμόρα (Μορόν 75′).

Άλκμααρ: Βέρχουλστ (Ντιν 62′), Πενέτρα, Πάροτ (Ζέφουϊκ 48′), Μπέλιτς (Μαϊκούμα 57′), Αντάι, Πόκου, Ντέκερ, Σούτεν, Μπάζοερ, Μπουρμέστερ, Κάσιους.