Η ομάδα του Μελ ήθελε την νίκη για να δώσει μια παράταση στην προσπάθεια που έκανε για να παραμείνει στην La Liga, αλλά το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά, με τους παίκτες της Χετάφε να ανοίγουν πρώτοι το σκορ με τον Μέισον Γκρίνγουντ να είναι αυτός που έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του. Μετά από ένα κόρνερ στο 41ο λεπτό, η Αλμερία βρήκε την ισοφάριση με σκόρερ τον Λοσάνο για να δώσει άγρια ομορφιά στην αναμέτρηση, εν όψει δευτέρου ημιχρόνου. Ο Άγγλος βέβαια είχε άλλη άποψη, καθώς σκόραρε για δεύτερη φορά στο 48ο λεπτό, με την ουραγό να δυσκολεύεται να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Την χαριστική βολή της έδωσε ο Μάτα στο 61ο λεπτό για το τελικό 3-1 της Χετάφε, στέλνοντας και επίσημα την Αλμερία στην δεύτερη κατηγορία της Ισπανίας.