Ο αγώνας

Η οικοδέσποινα Γαλλία ήταν εξαιρετική στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης απέναντι στην Κολομβία, καθώς βρήκε δίχτυα δυο φορές. Την πρώτη με την Κατότο στο 5ο λεπτό και την δεύτερη με την Νταλί στο 18′ για να επιβάλει τον ρυθμό της απέναντι σε μια άκρως μαχητική ομάδα όπως ήταν η ομάδα της Κολομβίας. Η συνέχεια δεν ήταν η ιδανική για την Κολομβία, η οποία δέχτηκε και τρίτο γκολ και πάλι από την Κατοτό, δίνοντας προβάδισμα τριών τερμάτων στις “τρικολόρ”. Το ημίχρονο έκλεισε στο 3-0 με την τυπικά φιλοξενούμενη να μην έχει καμία λύση επιθετικά, αλλά κυρίως αμυντικά.

Στο δεύτερο μέρος η Κολομβία προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση με την Ουσμέ και την Παβί να είναι αυτές που πέτυχαν δυο τέρματα πριν συμπληρωθούν τριάντα λεπτά. Πιο συγκεκριμένα στο 54′ και έπειτα στο 64′ ήρθε εκ νέου η μείωση του σκορ, αλλάζοντας τις ισορροπίες στην αναμέτρηση, αλλά όχι και το τελικό αποτέλεσμα, το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος. Η Γαλλία ανέβηκε στην πρώτη θέση του ομίλου με την Κολομβία να μένει με μεγαλύτερο παράσημο την προσπάθεια που έκανε να γυρίσει στο ματς, ακόμα και με αριθμητικό μειονέκτημα.

ΓΚΟΛ:  Κατότο 6′ 42′, Νταλί 18′ – 54′ Ούσμε, 64′ Παβί