Η Τότεναμ βάζει φρένο στα όνειρα τίτλου της Λίβερπουλ, αφού απέσπασε ισοπαλία 1-1 στο Ανφιλντ. Στην κορυφή μαζί με τη Σίτι οι Reds, αλλά με ματς περισσότερο.

Tα χαμόγελα των Reds πάγωσαν, η Τότεναμ απέσπασε ισοπαλία 1-1 στο Ανφιλντ κι έκανε τεράστιο δώρο τίτλου στη Σίτι. Επειτα από 12 διαδοχικές εντός έδρας νίκες στο πρωτάθλημα, η Λίβερπουλ τα βρήκε σκούρα, δεν μπόρεσε να σπάσει την άμυνα των Λονδρέζων και η ισοπαλία τη φέρνει πίσω στη μάχη του τίτλου. Μπορεί να συγκατοικεί στην κορυφή με τη Μάντσεστερ (+1 στη διαφορά τερμάτων), ωστόσο η ομάδα του Γκουαρδιόλα υποδέχεται το απόγευμα της Κυριακής (8/5) τη Νιουκάστλ. Σε κακό βράδυ Μανέ, Σαλάχ, το πάλεψε αρκετά ο Τσιμίκας, ο οποίος πέρασε στη θέση του Ρόμπερτσον.

Εξαιρετικός ρυθμός και δυο δοκάρια

Ενα υπέροχο 45λεπτο, με εντυπωσιακό ρυθμό, δυο δοκάρια, αλλά χωρίς γκολ. Η Λίβερπουλ είχε 65% κατοχή, 11 τελικές προσπάθειες, αλλά δε βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Η ομάδα του Κλοπ μπήκε δυνατά στο ματς και άσκησε έντονη πίεση στο δεκάλεπτο. Ωστόσο, η Τότεναμ κατάφερε να βρει λύσεις, να ανταπεξέλθει στις δυσκολίες και να κρατήσει το μηδέν. Μάλιστα, όσο περνούσε η ώρα τόσο ανέβαζε την απόδοσή της και προσπαθούσε με αντεπιθέσεις να κάνει δύσκολη τη ζωή των Reds.

Μάλιστα, στο 12ο λεπτό ο Χέντερσον με τρομερή προβολή πάνω στον Κέιν κράτησε το μηδέν. Η Λίβερπουλ είχε τον έλεγχο και στο 24′ είχε και καλή στιγμή, αλλά το σουτ του Αρνολντ πέρασε άουτ. Το ματς είχε τρομερό ρυθμό με τους φιλοξενούμενους να είναι επικίνδυνοι όταν έβρισκαν χώρους.

Στο 39΄ είχαμε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, όταν από κόρνερ, ο Φαν Ντάικ πήρε την κεφαλιά, αλλά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι! Η πίεση συνεχίστηκε και τρία λεπτά αργότερα, ο Γιορίς είχε υπέροχη επέμβαση στο σουτ του Ντίας. Ωστόσο, στο 42′ η Τότεναμ απάντησε και η σουτάρα του Χόιμπιεργκ… πάγωσε για λίγο το Ανφιλντ, μιας και η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.

Ο Σον πάγωσε το Ανφιλντ, ο Ντίας το πάλεψε, αλλά…

Το σκηνικό στην επανάληψη ήταν ίδιο, καλός ρυθμός, με τη Λίβερπουλ να πιέζει, αλλά να μη μπορεί να βρεις διαδρόμους. Αλλωστε, Σαλάχ και Μανέ δεν ήταν στο καλύτερό τους βράδυ, με κακές επιλογές. Στο 56ο λεπτό ήρθε το σοκ για τους γηπεδούχους. Εξαιρετική αντεπίθεση των Λονδρέζων, ο Κέιν με υπέροχη ενέργεια βρήκε τον Σεσενιό κι από την πάσα του ο Σον πέτυχε το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα λίγο έλειψε να δεχθεί και δεύτερο τέρμα η Λίβερπουλ, αλλά ο Σον αιφνιδιάστηκε από την πάσα του Σεσενιό και δεν μπόρεσε να σκοράρει. Ο Κλοπ πέρασε στο ματς Ζότα και Τσιμίκα, η Λίβερπουλ έγινε ακόμα πιο επιθετική, αλλά οι Λονδρέζοι έκλειναν κάθε χώρο στους γηπεδούχους. Ωστόσο, στο 74’ και με τη βοήθεια της τύχης, η άμυνα της Τότεναμ έσπασε και η Λίβερπουλ ισοφάρισε.

Ο Ντίας είχε χώρο ελεύθερο, έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στον Μπετανκούρ, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα. Η ομάδα του Κλοπ πίεσε για το δεύτερο γκολ, ο Τσιμίκας προσπάθησε να κάνει τη διαφορά, έστελνε διαρκώς τη μπάλα στην περιοχή των Λονδρέζων, ωστόσο Σαλάχ και Μανέ δεν κατάφεραν να βρουν το πολυπόθητο τέρμα.

Λίβερπουλ: Αλισον, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον (64′ Τσιμίκας), Αρνολντ, Κονατέ, Χέντερσον (65′ Ζότα), Τιάγκο, Φαμπίνιο (88′ Κεϊτά), Σαλάχ, Μανέ, Ντίας

Τότεναμ: Γιορίς, Ντέιβις, Ρομέρο, Εμερσον, Σον (90′ Μπεργκβάιν), Χόιμπιεργκ, Ντάιερ, Μπεντανκούρ, Σεσενιό (78′ Σάντσες), Κουλουσέφσκι (85′ Γουίνκς), Κέιν