Ισόπαλο ολοκληρώθηκε το τρίτο φιλικό του Ολυμπιακού επί ολλανδικού εδάφους.
Μετά την ήττα τους με 1-0 από τον Άγιαξ και τη νίκη με 2-0 κόντρα στη βέλγικη Μαλίν, οι “ερυθρόλευκοι” έμειναν στο ισόπαλο 2-2 κόντρα στην Αλ Καντσία. Επόμενο τεστ, σε λιγότερο από 24 ώρες (27/07, 16:00) κόντρα στη Ναϊμέγκεν.

Ο αγώνας

Οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 7′ οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν καλή στιγμή, με τον Αλσαμάτ να δοκιμάζει τα πόδια του και τον Μπότη να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα. Στο 16′ ήρθε η στιγμή για να απειλήσει ο Ολυμπιακός. Ο Ντόη με την σειρά του δοκίμασε ένα μακρινό σουτ με την μπάλα να περνάει εκτός εστίας. Η ομάδα του Μεντιλίμπαρ όπως και σε όλα τα φιλικά, προσπαθεί να πρεσάρει ψηλά. Έτσι, έκλεψε μπάλες και στο 17′ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Ορτέγκα έβγαλε τη σέντρα και ο Τσικίνιο με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 30′ οι Πειραιώτες άγγιξαν το 2-0. Ο Μασούρας μέσα από την μεγάλη περιοχή έπιασε δυνατό σουτ με τον Κάστελς να απομακρύνει ενστικτωδώς. Στο 37′ οι τυπικά γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με ένα φανταστικό γκολ του Κινιόνες, ο οποίος από τα όρια της μεγάλης περιοχής πιάνει ένα γυριστό και κεραυνοβολεί τον Μπότη για να κάνει το 1-1. Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ο Μασούρας έχασε τεράστια ευκαιρία να δώσει και πάλι προβάδισμα στους “ερυθρόλευκους” με το τελείωμα του να περνά λίγο πάνω από το δοκάρι του Κάστελς.

Μαχητικός και αποτελεσματικός κόντρα στην Αλ Καντσία
(INTIME)

Μόλις δύο λεπτά από την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η Αλ Καντσία πήρε προβάδισμα στο ματς με σκόρερ τον Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ. Ο επιθετικός της ομάδας από τη Σαουδική Αραβαία εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του Ορτέγκα, πρόλαβε την έξοδο του Πασχαλάκη και έκανε με πλασέ το 2-1. Στο 59′ ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ισοφαρίσει, με το σουτ του Τσικίνιο να μην είναι δυνατό και τον Καστέλς να μπλοκάρει σταθερά. Δύο λεπτά αργότερα η ομάδα του Μεντιλίμπαρ άγγιξε το γκολ. Ο Μπιέλ τροφοδότησε τον Τσικίνιο, ο οποίος πέρασε τον Βέλγο τερματοφύλακα και λίγο πριν σκοράρει ανακόπηκε από αμυντικό των Σαουδάραβων. Οι Πειραιώτες λίγο πριν εκπνεύσει το ενενηντάλεπτο πήραν αυτό που άξιζαν βάσει της εικόνας του αγώνα. Ο Τσικίνιο συνεργάστηκε άψογα με τον Ροντινέι και εκείνος με σουτ, είδε τον Αλγκαμντί να βρίσκει την μπάλα και να την στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του. Λίγα δευτερόλεπτα μετά, ο Ολυμπιακός μπορούσε να κάνει την ολική ανατροπή όμως ο Ζέλσον Μάρτινς, έπειτα από μία εξαιρετική ατομική ενέργεια, πάτησε στην περιοχή αλλά το πλασέ του σταμάτησε στον Καστέλς

ΓΚΟΛ: 37′ Κινιόνες, 47′ Ομπαμεγιάνγκ / 17′ Τσικίνιο, 89′ Αλγκαμντί (αυτ.)

Αλ Καντσία (Μίτσελ): Καστέλς, Λαγιάμι, Χακ, Αμπού Αλσαμάτ, Χασούν, Καρίλο, Κασέμ, Αλκατάνι, Κουινόνες και Ομπαμεγιάνγκ

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Μπότης (46’ Πασχαλάκης), Κοστίνια (75’ Ροντινέι), Ρέτσος, Άμπι, Ορτέγκα (75’ Αποστολόπουλος), Μουζακίτης, Ντόι (90’ Μπακούλας), Μασούρας (64’ Παπακανέλλος), Τσικίνιο, Μπιέλ, Κωστούλας (64’ Ζέλσον Μαρτίνς).