Ο “δικέφαλος του βορρά” από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον ΟΦΗ θέλησε να επιβάλει τον ρυθμό του απέναντι στους Κρητικούς. Ο Ραζβάν Λουτσέσκου ανέβασε αρκετά ψηλά τις γραμμές της άμυνας και του κέντρου, με τους φιλοξενούμενους να βγαίνουν στην κόντρα με Γιουνγκ, αλλά ο Ότο είχε τρόπο να τον σταματήσει. Στο 21ο λεπτό ο Κωνσταντέλιας ελίχθηκε μέσα στην περιοχή του ΟΦΗ, αλλά το σουτ που εξαπέλυσε βρήκε στην ρίζα του δεξιού δοκαριού του Χριστογιώργου. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να γίνει ακόμα πιο απειλητικός, αλλά το σετ παιχνίδι που είχε θέσει, ανάγκασε τους φιλοξενούμενους να κλειστούν στην στα καρέ τους. Τον γόρδιο δεσμό έλυσε ο Ντεσπόντοφ στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης με μια απίστευτη εκτέλεση φάουλ, όπου νίκησε τον Χριστογίωργο, για να γράψει το 1-0. Το πρώτο μέρος έληξε με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια, χωρίς να έχουν δημιουργήσει άλλες στιγμές στο παιχνίδι.

Με “χρυσό” Σαλσίδο ο ΟΦΗ γκρέμισε τον ΠΑΟΚ από την κορυφή
(EUROKINISSI)

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο ΠΑΟΚ συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό όπως στο πρώτο, αλλά ο ΟΦΗ δεν έμεινε στα καρέ. Οι Κρητικοί κυνήγησαν όλες τις διαθέσιμες μπάλες, με το σύνολο του Ράσταβατς να γίνεται απειλητικό μετά την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού. Ο Σαλσίδο πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, στο 74ο λεπτό, κάνοντας “πράγματα και θαύματα”. Στο 77′ είναι ο παίκτης που βγάζει την ασίστ στον Ταξιάρχη Φούντα, για την ισοφάριση των φιλοξενούμενων. Ο Ιταλός επιθετικός κρατούσε το καλύτερο για τον εαυτό του, μιας και στην ασταθή απόκρουση του Κοτάρσκι, έβαλε την προβολή για να φέρει “τούμπα” το ματς στο 79ο λεπτό. Έτσι οι Κρητικοί πήραν σημαντικό τρίποντο στην έδρα των πρωταθλητών Ελλάδας, με τον ΠΑΟΚ να χάνει μια μεγάλη ευκαιρία για να μείνει μόνος του στην κορυφή της βαθμολογίας. Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Άρης θα μείνει στην κορυφή με 18 βαθμούς, ενώ το σύνολο του τιμωρημένου, Ραζβάν Λουτσέσκου, έμεινε στους 17.

ΓΚΟΛ:  36′ Ντεσπόντοφ / 77′ Φούντας, 79′ Σαλσίδο
Κίτρινες: 42′ Κωνσταντέλιας, 58′ Ότο, 78′ Γκόμεζ, 88′ Καμαρά / 24′ Μαρινάκης, 36′ Μπαΐνοβιτς, 88′ Λαμπρόπουλος