Η ομάδα του Σεργκέι Ρεμπρόφ πήρε το εισιτήριο για την τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, επικρατώντας της Ισλανδίας με 2-1 ενώ είχε βρεθεί πίσω σκορ από το πρώτο ημίχρονο.

Στο Βρότσλαβ της Πολωνίας, η Ουκρανία φιλοξένησε την Ισλανδία με τις δυο ομάδες να θέλουν την νίκη για να βρεθούν στην τελική φάση του EURO 2024. Οι Ισλανδοί θέλησαν να κάνουν το παιχνίδι τους από τα πρώτα λεπτά αφήνοντας τους Ουκρανούς να έχουν την μπάλα. Βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Γκούντμουντσον με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, με τους Ουκρανούς να έχουν απάντηση αλλά το γκολ του Γιάρεμτσουκ δεν μέτρησε καθώς ακυρώθηκε ως offside. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τους Ισλανδούς να έχουν το σκορ με το μέρος τους.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, οι Ουκρανοί πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και μείωσαν γρήγορα με τον Τσιγκάνκοφ στο 54′ αλλάζοντας τις ισορροπίες της αναμέτρησης. Οι αλλαγές του Ρεμπρόφ στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου έφεραν νέο αέρα στους γηπεδούχους, με τους Ντόμβικ και Ζιτσένκο να αλλάζουν τον ρυθμό, φτάνοντας στην ανατροπή στο 84ο λεπτό με τον Μούντρικ. Η ολική ανατροπή γέμισε με ενθουσιασμό τους γηπεδούχους με το τελικό 2-1 να είναι και το τελικό σκορ που στέλνει την Ουκρανία στην τελική φάση του EURO 2024.