Λίβερπουλ-Μπόρνμουθ 3-0

Υπόθεση περίπου μισής ώρας ήταν η αναμέτρηση του “Άνφιλντ” για τη Λίβερπουλ, που καθάρισε με τρία γκολ από το 26΄μέχρι το 37΄. Δύο φορές ο Λουίζ Ντίας (20΄,28΄) και μία ο Νούνιες (37΄) βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα, με την ομάδα του Άρνε Σλοτ να αφήνει οριστικά πίσω της την ήττα-σοκ από τη Νότιγχαμ Φόρεστ στο ίδιο γήπεδο την προηγούμενη αγωνιστική.

Τότεναμ-Μπρέντφορντ 3-1

Η Μπρέντφορντ πάγωσε με το “καλημέρα” το Tottenham Stadium, με το γκολ του Μπουεμό πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα. Ο Ντομινίκ Σολάνκε ισοφάρισε άμεσα, στο 8ο λεπτό, επαναφέροντας την ηρεμία στο παιχνίδι, ενώ ο Μπρέναν Τζόνσον ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 28΄, ενώ ο Μάντισον έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο 85΄.

Άστον Βίλα-Γουλβς 1-1

Σε ένα από τα δυνατά και αμφίρροπα παιχνίδια της αγωνιστικής, καμία ομάδα δεν κατόρθωσε να αναδειχθεί νικήτρια. Ο Κούνια άνοιξε τ σκορ στο 12ο λεπτό για τη Γουλβς. Η Άστον Βίλα δεν άσκησε ιδιαίτερη πίεση, με την εικόνα του αγώνα να είναι ισορροπημένη, αλλά σταδιακά ανέβασε στροφές και ισοφάρισε με τον Γουότκινς στο 73΄.

Λέστερ-Έβερτον 1-1

Καμία εκ των δύο ομάδων δε κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη στη σεζόν. Η Έβερτον ήταν για μεγάλο διάστημα σε θέση οδηγού, από το γκολ του Εντιαγέ στο 12΄, αλλά ο Μαβιντιντί ισοφάρισε στο 73ο λεπτό.

Φούλαμ-Νιούκαστλ 3-1

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο το παιχνίδι, με τον Χιμένες να ανοίγει το σκορ στο 5ο λεπτό και τον Σμιθ-Ρόου να δίνει σοβαρό προβάδισμα με 2-0 στο 22΄. Η Νιουκάστλ αιφνιδίασε στο πρώτο λεπτό της επανάληψης (46΄) με τον Μπαρνς και μπήκε ξανά στο ματς.

Σαουθάμπτον – Ίπσουιτς 1-1

H Σαουθάμπτον κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα με ωραία ενέργεια και τελείωμα του Ντίμπλινγκ και “σπατάλησαν” και άλλες καλές στιγμές για να σημειώσουν και άλλα τέρματα. Η Ίπσουιτς πίεσε τους γηπεδούχους στο δεύτερο μέρος και τελικά κατάφερε να πάρει το “χρυσό” βαθμό της ισοπαλίας με buzzer-beater του Μόρσι στο 90+5΄, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.