Δείχνει να αποκτά ρυθμό η Τσέλσι που μετά τη νίκη της επί της Μπόρνμουθ με 1-0 την προηγoύμενη αγωνιστική πέρασε νικηφόρα και από την έδρα της Γουέστ Χαμ με 3-0 έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Νικολάς Τζάκσον που με δύο τέρματα και μία ασίστ υπέγραψε τη νίκη των μπλε.

Ο αγώνας:

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους μπλε, καθώς μόλις στο 4ο λεπτό ο αξιοποιεί στο έπακρο την πάσα του Σάντσο και με ψύχραιμο τελείωμα άνοιξε το σκορ κάνοντας το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν σήκωσαν το πόδι από το γκάζι και στο 12ο λεπτό έχασαν μεγάλη ευκαιρία να κάνουν το 2-0 όταν ο Πάλμερ έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Έξι λεπτά αργότερα όμως η επίθεση των παικτών του Μαρέσκα δεν είχε την ίδια κατάληξη, ο Κάισεδο πάσαρε στον επιθετικό από την Σενεγάλη και αυτός δεν είχε κανένα πρόβλημα να μετατρέψει σε ασίστ την μπαλιά του συμπαίκτη του κάνοντας το 2-0. Στο 32ο λεπτό οι γηπεδούχοι απάντησαν, αλλά το τέρμα που πέτυχε ο Κούντους ακυρώθηκε για οφσάιντ. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου αν και τα “σφυριά” πίεσαν για να μειώσουν το σκορ δεν άλλαξε κάτι, με τους μπλε να πηγαίνουν με… μαξιλαράκι δύο τερμάτων στα αποδυτήρια.

Με Τζάκσον οδηγό άλωσε το “London Stadium” η Τσέλσι
(AP Photo)

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς όπως και το πρώτο μόνο που ο σκόρερ ντύθηκε δημιουργός. Πιο συγκεκριμένα στο 47ο λεπτό ο Τζάκσον βρήκε τον Πάλμερ και ο Άγγλος μεσοεπιθετικός δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 3-0. Το τρίτο γκολ των φιλοξενούμενων έκοψε τα πόδια των παικτών του Λοπετέγκι που έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν. Ο ρυθμός έπεσε ο Μαρέσκα προχώρησε σε αρκετές αλλαγές θέλοντας να δώσει ανάσες σε αρκετούς παίκτες του, κάτι που έκανε να δούμε την επόμενη αξιοσημείωτη ευκαιρία αρκετά λεπτά μετά. Πιο συγκεκριμένα στο 76ο λεπτό ο Ενκουνκού πήρε την κεφαλιά αλλά ο Αρεολά με μια εκπληκτική απόκρουση του αρνήθηκε το τέρμα. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με τους μπλε να βγαίνουν νικητές στη μονομαχία του Λονδίνου.

Με Τζάκσον οδηγό άλωσε το “London Stadium” η ΤσέλσιΜε Τζάκσον οδηγό άλωσε το “London Stadium” η Τσέλσι