Γερμανία – Ολλανδία 1-0

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και βρήκαν δίχτυα μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Λέβελινγκ, αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης ακύρωσε το τέρμα για οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Στο 11ο λεπτό ενόχλησε εκ νέου τα καρέ των Ολλανδών με τον Μίτελσταντ να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο τερματοφύλακας απέκρουσε εντυπωσιακά. Οι παίκτες του Νάνγκελσμαν συνέχισαν να πιέζουν χωρίς όμως να έχουν αποτέλεσμα στο 41ο λεπτό ο Γκνάμπρι έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς να υπάρχει σκορ.

Με… υπογραφή Κόλο Μουανί πέρασε από το Βέλγιο η Γαλλία | “Τρίποντο” για τη “νέα” Γερμανία
(AP Photo)

Οι Γερμανοί συνέχισαν να πιέζουν και στο 63ο λεπτό οι κόποι τους απέδωσαν καρπούς όταν ο Λέβελινγκ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο ντεμπούτο του με τα “πάντσερ”. Οι Ολλανδοί στο υπόλοιπο του ματς πίεσαν σθεναρά για να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση αλλά η άμυνα των Γερμανών δεν άφηνε περιθώρια, με το 1-0 να μένει μέχρι το τριπλό σφύριγμα.

Βέλγιο – Γαλλία 1-2

Οι γηπεδούχοι μπήκαν εξ αρχής με την διάθεση να δείξουν πως θα είναι το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης, αλλά τους έλειψε το καλό τελείωμα σε κομβικές φάσεις. Μόλις στο πρώτο λεπτό Τίελμανς έκανε το σουτ αλλά ο Μενιάν απέκρουσε εντυπωσιακά. Ο Οπέντα δοκίμασε και αυτός την τύχη του στο 13ο λεπτό αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Ο επιθετικός μονόλογος του Βελγίου συνεχίστηκε, με τον Τροσάρ να μπαίνει μέσα στην περιοχή να δοκιμάζει τα πόδια του αλλά ο πορτιέρε της Μίλαν είχε και πάλι απάντηση. Στο 22ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σαλιμπά πάνω στον Οπέντα, ο διαιτητής έδειξε αρχικά να συνεχιστεί το παιχνίδι αλλά μετά από εξέταση του VAR έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τίελμανς που έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 35ο λεπτό ο Κόλο Μουάνι δεν υπέπεσε στο ίδιο λάθος και από τα 11 μέτρα έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του κάνοντας το 1-0 για τους “τρικολόρ” κόντρα στη ροή του αγώνα. Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά και σε δεύτερο γκολ αλλά ο Μπαρκολά δεν κατάφερε να νικήσει τον Κάστελς. Και αφού ο εξτρέμ της Παρί δεν έκανε το 1-0 ήρθε η τιμωρία από τον Οπέντα. Στο 45+5′ ο Καστάνιε έκανε την σέντρα και ο Οπέντα με το κεφάλι έκανε το 1-1, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με… υπογραφή Κόλο Μουανί πέρασε από το Βέλγιο η Γαλλία | “Τρίποντο” για τη “νέα” ΓερμανίαΜε… υπογραφή Κόλο Μουανί πέρασε από το Βέλγιο η Γαλλία | “Τρίποντο” για τη “νέα” Γερμανία
(AP Photo)

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα οι “τρικολόρ” σκόραραν αλλά ο Πεχίτο ακύρωσε το τέρμα του Κονέ υποδεικνύοντας χέρι. Δεν υπήρξε όμως κάτι που θα ακύρωνε και το δεύτερο τέρμα του Κόλο Μουανί στην αναμέτρηση, που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τη σέντρα του Ντίνιε και με το κεφάλι έγραψε το 2-1. Οι Βέλγοι έφτασαν μια ανάσα από την άμεση απάντηση όταν ο Ντεμπάστ έκανε το σουτ αλλά ο Μενιάν είχε απάντηση. Ο Πεχίτο στο 76ο λεπτό έδειξε την δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Τσουαμενί και τον απέβαλε στέλνοντας τον χαφ της Ρεάλ στα αποδυτήρια. Οι Βέλγοι αν και είχαν το αριθμητικό πλεονέκτημα με το μέρος τους δεν κατάφεραν να φανούν αποτελεσματικοί με τους παίκτες του Ντεσάμπ να φεύγουν από τις Βρυξέλλες με το υπέρ τους 2-1.

Ιταλία – Ισραήλ 4-1

Οι Ιταλοί έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους και στο 15ο λεπτό έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Ρετέγκι να ανοίξουν το σκορ, αλλά ο Γκλάζερ με εντυπωσιακή επέμβαση του αρνήθηκε το γκολ. Την ίδια ακριβώς κατάληξη είχε και η προσπάθεια του επιθετικού της Τζένοα τρία λεπτά αργότερα, ενώ και στο 20 ο Γκλάζερ αρνήθηκε το γκολ και από τον Τονάλι πραγματοποιώντας μια θαυμάσια απόκρουση. Ο κίπερ του Ισραήλ ωστόσο δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στο 41ο λεπτό όταν ο Ρετέγκι εκτέλεσε πέναλτι και έβαλε σε θέση οδηγού την Ιταλία κάνοντας το 1-0, που χώριζε και τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα της αναμέτρησης.

Στην επιστροφή των παικτών από τα αποδυτήρια οι γηπεδούχοι πήραν μαξιλαράκι ασφαλείας δύο τερμάτων στο 54ο λεπτό. Ο Ρασπαντόρι εκτέλεσε το φάουλ ο Ντι Λορέντσο παρενέβη στην πορεία της μπάλας και έγραψε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι βρισκόμενοι με δύο τέρματα πίσω στο σκορ βγήκαν από τα καρέ τους και έψαξαν το γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο παιχνίδι, κάτι που βρήκαν στο 66ο λεπτό με τον Αμπού Φανί. Οι Ιταλοί ωστόσο δεν άφησαν περιθώρια για ανατροπή και στο 72ο λεπτό με τον Φρατέζι έκαναν το 3-1. Η “σκουάντρα τζούρα” δεν έμεινε όμως εκεί και στο 79ο λεπτό πάλι με τον παίκτη της Νάπολι διεύρυνε το προβάδισμα της σε 4-1,που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Βοσνία Ερζεγοβίνη – Ουγγαρία 0-2

Οι Ούγγροι ήταν αυτοί που ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 38ο λεπτό όταν ο Νάγκι πάσαρε στον Σζομποσζλάι με τον μεσοεπιθετικό της Λίβερπουλ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0. Στην επανέναρξη της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι έκαναν δύο τα τέρματα τους με τον Σζομποσζλάι από τα 11 μέτρα να κάνει δύο τα τέρματα του γράφοντας το 2-0. Οι γηπεδούχοι αν και προσπάθησαν δεν κατάφεραν να αντιδράσουν με το 2-0 υπέρ της Ουγγαρίας να μένει μέχρι το τέλος.//ΝΚ.