Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, ο ΟΦΗ ήταν αυτός που φάνηκε πιο απειλητικός στον αγωνιστικό χώρο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο τελικές στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, ωστόσο δεν μπόρεσαν να βρουν στόχο, με την εστία του Τσιφτσή να παραμένει απαραβίαστη. Ο Μπάκου εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος του τερματοφύλακα των γηπεδούχων στο 5′, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Μεγιάδο στο 9′. Τρία λεπτά μετά, ο Αστέρας άνοιξε το σκορ με τον Αλάγκμπε. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Παλάσιος πήρε την κεφαλιά, η άμυνα του ΟΦΗ δεν έδιωξε, ο Ρεγκίς από τα δεξιά έκανε το γύρισμα και ο Νιγηριανός μέσος πλάσαρε με τη μία για το 1-0. Στο 15′ οι Κρητικοί είδαν την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι σε σουτ του Τοράλ, ενώ το ίδιο συνέβη και στο 24′ σε πλασέ του Ισέκα. Η τελευταία σημαντική στιγμή στο πρώτο μέρος ήρθε στο 29′ από τους Αρκάδες. Η φάση ξεκίνησε από λάθος του Χριστογεώργου, ο Παλάσιος ντρίμπλαρε τον Μπάκιτς, έκανε το σουτ, έδιωξε στην γραμμή ο Λαμπρόπουλος και στη συνέχεια το σουτ του Ρεγκίς έφυγε άουτ.

Μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στην Τρίπολη

Στην αρχή της επανάληψης, ο ΟΦΗ έφερε σε ισορροπία στο παιχνίδι, καθώς είδε την πίεσή του να αποδίδει. Ο Μπάκου έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Γκρόζντανιτς έβαλε το πόδι του και έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, διαμορφώνοντας το 1-1 στο 54′. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και το δεύτερο ημίχρονο δεν θύμιζε σε τίποτα το πρώτο. Άλλωστε, οι δύο ομάδες δεν είχαν κάποιο βαθμολογικό κίνητρο και η ισοπαλία δεν χάλασε κανέναν στην Αρκαδία. Δεν υπήρχε κάτι το ιδιαίτερο στο παιχνίδι, μετά την ισοφάριση του σκορ, με τους δύο τερματοφύλακες να βλέπουν τους αντιπάλους να μένουν μακριά από την περιοχή τους.

ΓΚΟΛ: 12′ Αλάγκμπε / 54′ (αυτ.) Γκρόζντανιτς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 32′ Αλάγκμπε

ΑΣΤΕΡΑΣ: Τσιφτσής, Λύρατζης, Γκρόσντανιτς, Καστάνιο, Χουχούμης, Γιαμπλόνσκι (71′ Μουνάφο), Αλάγκμπε, Ζουγλής (71′ Μπαρτόλο), Παλάσιος (80′ Γκος), Ρεγκίς, Μιριτέλο (81′ Αγγελάκης)

ΟΦΗ: Χριστογεώργος, Λαμπρόπουλος, Βούρος, Λουκάο, Τοράρινσον, Μεγιάδο, Μπάκιτς (88′ Θεοδοσουλάκης), Μπάκου (74′ Γκλάζερ), Τοράλ (74′ Αποστολάκης), Ριέρα (83′ Μοσκέρα), Ισεκά (83′ Φελίπε)