To βασικό στάδιο προετοιμασίας για τον ΠΑΟΚ δεν ολοκληρώθηκε καλά, αφού στα δύο σημερινά (13/7) φιλικά η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου γνώρισε ισάριθμες ήττες και φαίνεται πως με την επιστροφή στην Ελλάδα χρειάζεται αρκετή δουλειά για να είναι έτοιμη στις πρώτες της ευρωπαϊκές υποχρεώσεις στα προκριματικά του Champions League. Οι “ασπρόμαυροι” απέναντι στη Φίτεσε έδειξαν κάτι ανάλογο σε σχέση με το φιλικό κόντρα στην Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ. Ο “Δικέφαλος του Βορρά” είχε ένα καλό πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στο δεύτερο η απόδοσή του έπεσε και ηττήθηκε ξανά με ανατροπή.

Από την έναρξη του παιχνιδιού, ο ΠΑΟΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο και η πρώτη καλή στιγμή για τον “Δικέφαλο του Βορρά” ήρθε με τη συμπλήρωση 10 λεπτών στην αναμέτρηση. Ο Κουαλιάτα έκανε μια πάσα προς τον Σαμάτα που κινούταν προς άλλη κατεύθυνση. Ωστόσο πετάχτηκε ο Κωνσταντέλιας που μπήκε στην περιοχή και εκτέλεσε, αλλά ο τερματοφύλακας της Φίτεσε παραχώρησε κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης, οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Κουαλιάτα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Καμαρά πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι με τον Ρουμ να κάνει ωραία επέμβαση, ωστόσο ο Σαμάτα ήταν στο κατάλληλο σημείο και σκόραρε με κεφαλιά για το 1-0 στο 11′. Ο ΠΑΟΚ έφθασε κοντά στο δεύτερο γκολ στο 23′. Ο Κωνσταντέλιας έβαλε την κόντρα σε παίκτη της Φίτεσε και ο Κουαλιάτα έφυγε στην αντεπίθεση. Ο Ουρουγουανός έστρωσε στον Κωνσταντέλια στην περιοχή, ο οποίος έκανε το σουτ και είδε την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι. Σταδιακά, η Φίτεσε ανέβασε στροφές, πήρε περισσότερα μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας την κατοχή της μπάλας, όμως δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Τσιφτσή, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με τον ΠΑΟΚ να προηγείται.

Το σκηνικό του παιχνιδιού άλλαξε, καθώς η ολλανδική ομάδα κυριάρχησε και με την πρώτη της ευκαιρία αρκετά νωρίς στο δεύτερο μέρος κατάφερε να φθάσει στην ισοφάριση. Ο Ντε Ρεχτ με ωραία προσποίηση από τα δεξιά έκανε τη σέντρα στη μικρή περιοχή και ο Xούγκεφερ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-1 στο 53′. Μάλιστα, οι Ολλανδοί κατάφεραν μέσα σε πέντε λεπτά να φθάσουν στην ολική ανατροπή του σκορ. Σε μια φάση ίδια με αυτή του πρώτου γκολ, ο Κέρσενς σκόραρε με κεφαλιά, μέσα από την καρδιά της άμυνας του ΠΑΟΚ, διαμορφώνοντας το 2-1 στο 58′. Oι “ασπρόμαυροι” πίεσαν για να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Στο 65′ ήρθε μία καλή ευκαιρία, ωστόσο η κεφαλιά του Κεντζιόρα, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια, πέρασε άουτ. Στο 77′ ο “Δικέφαλος του Βορρά” άγγιξε την ισοφάριση. Ο Σαμάτα βρέθηκε σε θέση βολής μετά από ωραία πάσα του Κωσταντέλια, τσίμπησε την μπάλα προ του Μπράμελ και από πλάγια θέση προσπάθησε να σκοράρει, αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Τίποτα δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά και το 2-1 υπέρ της Φίτεσε ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης στο Άρνεμ.

ΓΚΟΛ: 53′ Χούγκεφερ, 58′ Κέρσενς – 11′ Σαμάτα
Δοκάρι: 23′ Κωνσταντέλιας, 77′ Σαμάτα

Φίτεσε: Ρουμ, Κορνελίς, Τίλεμανς, Κρίκελς, Ζονατάνς, Κέρσενς, Φαν Ντερ Πλαατ, Ρέβερσον, Λονγκοντά, Πόστμα, Σιμπραντί.

ΠΑΟΚ: Τσιφτσής (63′ Ταλιχμανίδης), Βιεϊρίνια, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης (63′ Θυμιάνης), Σοάρες, Καμαρά, Οζντόεφ (63′ Νάσμπεργκ), Σμυρλής (46′ Γκούμας), Κουαλιάτα, Κωνσταντέλιας (87′ Τσοπούρογλου), Σαμάτα.//Ν.