ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ – ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ 2-1

Καλύτερα μπήκαν στην αναμέτρηση οι “κόκκινοι διάβολοι” και στο 21′ απείλησαν με κεφαλιά του Λισάντρο Μαρτίνεζ, την οποία σταμάτησε ο Φλέκεν. Ο Ολλανδός τερματοφύλακας της Μπρέντφορντ έκοψε και την προσπάθεια του Γκαρνάτσο στο 25′. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο 31′, όταν ο Νόργκααρντ έκανε το σουτ, το οποίο απέκρουσε ο Ονάνα. Ο Γκαρνάτσο ήταν πολύ δραστήριος για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κι έχασε άλλες δύο σημαντικές ευκαιρίες στο 37′ και το 41′. Όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα λήξει χωρίς σκορ, αλλά ο Πίνοκ με κεφαλιά έβαλε μπροστά την Μπρέντφορντ στο 45’+6′. Πολύ γρήγορα μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, οι γηπεδούχοι έφθασαν στην ισοφάριση με τον Γκαρνάτσο. Στο 62′ οι παίκτες του Έρικ Τεν Χαγκ ολοκλήρωσαν την ανατροπή, με τον Χόιλουντ να νικά τον Φλέκεν, διαμορφώνοντας το 2-1. Στα υπόλοιπα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πανηγύρισε την πρώτη της νίκη, έπειτα από έναν μήνα, ξεπερνώντας στη βαθμολογία την Μπρέντφορντ.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ – ΜΠΡΑΪΤΟΝ 0-1

Το παιχνίδι στο “Σεντ Τζέιμς Παρκ” απέκτησε ενδιαφέρον στο ξεκίνημα, καθώς ο Φέλτμαν φάνηκε να βρίσκει τη μπάλα με το χέρι στο 7′, όμως μετά από χρήση του βίντεο, ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Δεν είχε φάσεις το ματς και ο χρόνος περνούσε με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται. Στο 33′ απείλησε ο Ισάκ, το σουτ του οποίου σταμάτησε ο Φερμπρούχεν και δύο λεπτά μετά, η Μπράιτον άνοιξε το σκορ. Με ωραία κίνηση, έπειτα από πάσα του Ρίτερ, ο Γουέλμπεκ έκανε το 1-0 για τους “γλάρους”. Η Νιούκαστλ έφθασε κοντά στην ισοφάριση με τον Γκόρντον στο 41′, αλλά και πάλι ο Φερμπρούχεν είχε την απάντηση, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να διατηρήσουν το προβάδισμα στην ανάπαυλα. Στο δεύτερο μισό η Μπράιτον ήταν καλύτερη, αλλά δεν μπόρεσε να διευρύνει το προβάδισμά της. Στο 90’+2′ είχε μία τρομερή ευκαιρία με τον Βίφερ, αλλά ο Πόουπ πραγματοποίησε μία σπουδαία επέμβαση. Η Νιούκαστλ έφθασε στην ισοφάριση με τον Μπερν στο 90’+6′, όμως το γκολ δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ. Πρώτη εντός έδρας ήττα για τις “καρακάξες”, μετά τις 13 Ιανουαρίου.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ – ΛΕΣΤΕΡ 2-3

Οι “Άγιοι” έκαναν εξαιρετική εκκίνηση στο ματς και προηγήθηκαν μόλις στο 8ο λεπτό με γκολ του Άρτσερ. Ο Αριμπό έβαλε… φωτιά στο “Σεντ Μέρις”. Ο Νιγηριανός μέσος της Σαουθάμπτον έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους στο 28′. Όλα έδειχναν πως οι παίκτες του Μάρτιν θα έπαιρναν μία εύκολη νίκη, αλλά η Λέστερ κρατούσε το καλύτερο για το τέλος. Οι “αλεπούδες” μείωσαν σε 2-1 με τον Μπουονανότε στο 65′. Στο 73′ η Σαουθάμπτον είδε τον… εφιάλτη να έρχεται. Ο Φρέισερ υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι και παράλληλα αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Ο Βάρντι ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα και ισοφάρισε σε 2-2 στο 74′. Την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Αγιού. Ο Γκανέζος επιθετικός της Λέστερ βρήκε δίχτυα στο 90’+8′, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2, με το οποίο η Σαουθάμπτον έμεινε στην τελευταία θέση της Πρέμιερ Λιγκ.

ΦΟΥΛΑΜ – ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ 1-3

Αρκετό ενδιαφέρον είχε το ματς στο “Κρέιβεν Κότατζ”, καθώς τράβηξε την προσοχή των φίλων του αγγλικού ποδοσφαίρου από το ξεκίνημα. Μόλις στο 5′ ο Χιμένες έδωσε προβάδισμα στη Φούλαμ, κάνοντας το 1-0 για το σύνολο του Μάρκο Σίλβα. Παρ’ όλα αυτά, άμεσα ήρθε η απάντηση από τους “χωριάτες”. Ο Ρότζερς ισοφάρισε σε 1-1 στο 9′. Οι γηπεδούχοι είχαν τεράστια ευκαιρία να πάρουν ξανά το προβάδισμα, αλλά ο Περέιρα αστόχησε από τα έντεκα βήματα στο 27ο λεπτό. Με γκολ του Ουότκινς στο 59′ η ομάδα του Ουνάι Έμερι έφθασε στην ανατροπή, κάνοντας το 2-1. Τα πράγματα έγιναν δύσκολα για τη Φούλαμ, καθώς στο 64′ έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Άντερσεν. Με αυτογκολ του Ντιόπ στο 69′ διαμορφώθηκε το τελικό 3-1.

ΙΠΣΟΥΙΤΣ – ΕΒΕΡΤΟΝ 0-2

Πρώτη εκτός έδρας νίκη στη σεζόν για τα “ζαχαρωτά”, που έκαναν μία κυριαρχική εμφάνιση απέναντι στους νεοφώτιστους στο “Πόρτμαν Ρόουντ”. Η Έβερτον κατάφερε να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη της Πρέμιερ Λιγκ, με δύο γκολ που σημείωσε στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Ίπσουιτς. Ο Εντιαγέ έδωσε προβάδισμα στο σύνολο του Σον Ντάις στο 17′ και ο Κιν στο 40′ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.