Οι Βεστφαλοί παρουσιάστηκαν σοβαροί και… ορεξάτοι στο “Signal Iduna Park” και επικράτησαν με 2:1 της Λειψίας, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Bundesliga. Η ομάδα του Έντιν Τέρζιτς βρίσκεται μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και περιμένει “στραβοπάτημα” της Μπάγερν Μονάχου, ενώ οι “ταύροι” παρέμειναν στην 4η θέση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 13ο λεπτό κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα, με το γκολ του Μπραντ να ακυρώνεται για χέρι στην αρχή της φάσης. Στο 20ο λεπτό ο Μπλάσβιτς ανέτρεψε τον Ρόις στην περιοχή, με τους Βεστφαλούς να κερδίζουν πέναλτι και τον αρχηγό τους να το αξιοποιεί, κάνοντας το 1:0. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, όμως δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης και η Ντόρτμουντ διπλασίασε τα τέρματα της. Στο 39′, ο Εμρέ Τσαν πήρε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή και χωρίς να το σκεφτεί δευτερόλεπτο “επιασε” ένα δυνατό σουτ, το οποίο κατέληξε στα δίχτυα.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η Λειψία πίεζε για να βρει ένα γρήγορο γκολ. Στο 48ο λεπτό ο Αντρέ Σίλβα βρήκε λίγο χώρο έξω από την περιοχή και δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, το οποίο πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Μάιερ. Στο επόμενο 20λεπτο η Ντόρτμουντ ήλεγχε πλήρως το παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να μη βρίσκουν χώρους για να ενεργήσουν. Στο 67′, ο Ρόις επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, όμως ο Μπλάσβιτς εκτινάχθηκε και απομάκρυνε τον κίνδυνο. Στο 70ο λεπτό ο Ενκουνκού βρήκε τον Αντρέ Σίλβα στην περιοχή, με τον Πορτογάλο να μην μπορεί να νικήσει τον Μάιερ από κοντινή απόσταση. Στο 74ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το πολυπόθητο τέρμα που έψαχναν. Ο Σλάγκερ βρήκε με τρομερή μπαλιά τον Ράουμ στην περιοχή, ο οποίος με τη σειρά του σέντραρε προς τον Φόρσμπεργκ και ο Σουηδός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή προβολή. Από εκεί και έπειτα η Λειψία πίεζε τους γηπεδούχους, όμως οι παίκτες του Έντιν Τέρζιτς δεν της άφηναν περιθώρια. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σούλε έσωσε την Ντόρτμουντ, διώχνοντας πάνω στη γραμμή το σουτ του Βέρνερ. Από το κόρνερ που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι, ο Φόρσμπεργκ εξαπέλυσε έναν… κεραυνό με τον Μάιερ να πραγματοποιεί εξαιρετική απόκρουση.

ΓΚΟΛ: 20′ Ρόις (πεν.), 39′ Τσαν / 74′ Φόρσμπεργκ
ΔΟΚΑΡΙ:
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 29′ Οτσκάν, 55′ Μπραντ / 16′ Ενκουνκού, 17′ Χαϊνταρά, 38′ Χάλστενμπεργκ, 45+3′ Σίλβα, 52′ Χένρικς
ΚΟΚΚΙΝΗ:
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Ο Μάρκο Ρόις πέτυχε το 159ο γκολ του με την Ντόρτμουντ και “έπιασε” στην πρώτη θέση τον Μίχαελ Τσορκ.//

Μπορούσια Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς): Μάιερ, Βολφ, Σούλε, Σλότερμπεκ, Ριέρσον, Τσαν, Οτσκάν (83′ Νταούντ), Μπέλιγχαμ, Μπραντ (83′ Χούμελς), Ρόις (72′ Μπάινο-Γκίτενς), Αλέ (72′ Μοντέστ)

Λειψία (Μάρκο Ρόζε): Μπλάσβιτς, Χένρικς, Ορμπάν (72′ Σιμακάν), Γκβάρντιολ, Χάλστενμπεργκ (61′ Ράουμ), Σλάγκερ, Χαϊνταρά (83′ Καμπλ), Σομποσλάι, Ενκουνκού (83′ Βέρνερ), Φόρσμπεργκ, Σίλβα (72′ Πόουλσεν)