Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Λορέν Μορόν στο 50ό λεπτό της αναμέτρησης, ενώ ο Ελ Κααμπί ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό (53′), όμως ο Μαροκινός φορ έχασε αρκετές ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, η οποία έμεινε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Φορτούνη να φτιάχνει φάσεις για τους συμπαίκτες του, όπως συνέβη στο έβδομο λεπτό της αναμέτρησης, όμως το τέρμα του Γιόβετιτς, ακυρώθηκε από το Var, λόγω φάουλ του Ζελσόν Μαρτίνς. Ο Μεντιλίμπαρ είχε δώσει οδηγία για πίεση ψηλά και σε μία κόντρα επίθεση ο Έσε σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως ο Κουέστα έκανε εντυπωσιακή απόκρουση. Το πρόβλημα του Άρη ήταν το κέντρο, αφού αδυνατούσε να κρατήσει μπάλα, με τον Ολυμπιακό να έχει δοκάρι με τον Ιμπόρα, ύστερα από κόρνερ του Φορτούνη. Η ατυχία χτύπησε ξανά τους φιλοξενούμενους αφού ύστερα από καραμπόλα μέσα στην περιοχή του Άρη, ο Οντουμπάτζο διώχνει τη μπάλα αυτή βρίσκει στον Ελ Κααμπί, καταλήγοντας στο δοκάρι (46′). Ένα λεπτό αργότερα ο Άρη στην πρώτη του οργανωμένη επίθεση έχασε τεράστια ευκαιρία, καθώς το δεξί σουτ του Φετφατζίδη απέκρουσε εντυπωσιακά ο Τζολάκης, με το 0-0 να μένει στο πρώτο μέρος του αγώνα.

Τα επόμενα 45 λεπτά ήταν εντελώς διαφορετικό σενάριο, καθώς οι Θεσσαλονικείς πήραν το προβάδισμα με γκολ του Μορόν στο 50′, κόντρα στη ροή του αγώνα, με τον Ολυμπιακό από εκεί και πέρα να επιτίθεται κατά κύματα. Για καλή τους τύχη οι Πειραιώτες ευτύχησαν να ισοφαρίσουν πολύ γρήγορα, αφού ο Μαρτίνς βρέθηκε αριστερά του Κουέστα, έκανε το σουτ, ο κίπερ των κίτρινων απέκρουσε και ο Ελ Κααμπί έσπρωξε τη μπάλα προς τα δίχτυα για το 1-1. Οι “ερυθρόλευκοι” έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες με τους Φορτούνη και τον Μαροκινό φορ, ο Άρης έπαιρνε ψυχολογία όσο περνούσε η ώρα, αν και χρειάστηκε να κάνει σπουδαίες επεμβάσεις ο Κουέστα, ο οποίος ήταν ο “φύλακας άγγελος” για την ομάδα του. Τελικά το σκορ παρέμεινε αναλλοίωτο, με τον Ολυμπιακό να μένει στους 68 βαθμούς και να βλέπει τον στόχο του πρωταθλήματος να απομακρύνεται.

Η ενδεκάδα του Άρη: Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μοντόγια, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Ζουλ, Νταρίντα, Φετφατζίδη, Σουλεϊμάνοφ, Σαβέριο και Μορόν.

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Τζολάκης, Ροντινέι, Ντόη, Κάρμο, Ορτέγκα, Ιμπόρα, Έσε, Φορτούνης, Γιόβετιτς, Μαρτίνς, Ελ Κααμπί

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής των Play Off του πρωταθλήματος της Super League: