Μοιρασιά στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς για την 5η αγωνιστική της Super League. Το ματς ανάμεσα σε Λεβαδειακό και ΟΦΗ δεν προσέφερε πλούσιο θέαμα, ωστόσο είχε ένα συναρπαστικό φινάλε. Οι γηπεδούχοι έχασαν μέσα από τα χέρια τους την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν αήττητοι για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι, αν και η απόδοσή τους δεν ήταν καλή, σε σχέση με προηγούμενα ματς.

Ο αγώνας

Η πρώτη τελική στο ματς ήταν για τον Λεβαδειακό. Από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Ζίνι πήρε την κεφαλιά, όμως ήταν άστοχος, στην πρώτη καλή στιγμή του αγώνα, η οποία σημειώθηκε στο 11′. Δύο λεπτά μετά, νέα φάση για τους Βοιωτούς. Ο Τσάπρας γέμισε στην περιοχή, ο Ρομό έκανε με τη μία το σουτ στην κίνηση, αλλά δεν βρήκε στόχο. Οι γηπεδούχοι είχαν εξ’ αρχής τον έλεγχο της αναμέτρησης και ήταν αυτοί που απειλούσαν, σε αντίθεση με τους Κρητικούς, που δεν έκαναν την εμφάνισή τους στην αντίπαλη περιοχή, στο πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού. Στο 23′ ένα μακρινό σουτ από τον Τσάπρα, το απέκρουσε ο Χριστογεώργος, ο Μπάλτσι έκανε μετά την προβολή και η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του ΟΦΗ. Η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 31′, από μία στατική φάση, όμως οι Λαμπρόπουλος και Μπάκιτς δεν κατάφεραν να περάσουν την μπάλα από τα σώματα. Το ημίχρονο στη Λιβαδειά έκλεισε με μία κεφαλιά του Γιουνγκ, την οποία μπλόκαρε εύκολα ο Γκαραβέλης.

Ο Λαμπρόπουλος έσωσε τον βαθμό για τον ΟΦΗ στη Λιβαδειά
(INTIME)

Ο Λεβαδειακός κατάφερε δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους να ανοίξει το σκορ με ένα εξαιρετικό γκολ. Ο Μπάλτσι από τα δεξιά, συνέκλινε, έκανε το πλασέ με το αριστερό, δίνοντας πολλά φάλτσα, ο Χριστογεώργος αιφνιδιάστηκε, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0 στο 46′. Έτσι, οι γηπεδούχοι έριξαν τον ρυθμό, γιατί είχαν αυτό που ήθελαν και ο ΟΦΗ προσπάθησε να γίνει πιο επιθετικός, χωρίς όμως να τα καταφέρει. Το παιχνίδι δεν είχε φάσεις. Οι Κρητικοί δεν μπορούσαν να φανούν απειλητικοί σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Ο Λεβαδειακός που φαινόταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα στον αγωνιστικό χώρο, κρατούσε εύκολα τους τρεις βαθμούς της νίκης. Τα πάντα άλλαξαν στο τέλος, με τον ΟΦΗ να βρίσκει γκολ ισοφάρισης στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, στην πρώτη του τελική στο δεύτερο μέρος του αγώνα. Ο Σενγκέλια έκανε το γέμισμα από τα αριστερά και ο Λαμπρόπουλος με γυριστή κεφαλιά έκανε το 1-1 στο 90’+4′.

ΓΚΟΛ: 46′ Μπάλτσι / 90’+4′ Λαμπρόπουλος
Κίτρινες: 27′ Τσόκαϊ, 74′ Ρομό, 76′ Λιάγκας / 15′ Φούντας, 59′ Μπρεσάν, 65′ Χατζηθεοδωρίδης