Ο αγώνας

Η αναμέτρηση στην Λειψία είχε αρκετά μεγάλο κομμάτι τακτικής, καθώς καμία από τις δυο ομάδες δεν θέλησε να ανοιχτεί στα πρώτα λεπτά. Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της, με τον Ρονάλντο να κινείται παράλληλα από τον Λεάο με σκοπό να το ελευθερώσει. Η Τσεχία έμεινε στις γραμμές της χωρίς να απειλήσει με την μεγαλύτερη στιγμή στο παιχνίδι να είναι αυτή του Ρονάλντο στο 33ο λεπτό, με τον Στάνεκ να του λέει όχι. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την Πορτογαλία να έχει το έλεγχο, αλλά να μην γίνεται αρκετά απειλητική, με τους Τσέχους να αμύνονται στο μεγαλύτερο διάστημα.

Ο λυτρωτής Κονσεϊσάο
(AP Photo)

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πορτογαλία έδειξε πως έχει και πάλι τα ηνία της αναμέτρησης, χωρίς όμως να δημιουργεί τελικές στην εστία του Στάνεκ. Τα πρώτα 15 λεπτά πέρασαν χωρίς να γίνουν απειλητικές, με την Τσεχία σε μια φάση που δεν μύριζε γκολ, κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Προβόντ, εκτελώντας με ένα ωραίο διαγώνιο σουτ με την μπάλα να βρίσκει πρώτα το δοκάρι και μετά αναπαύθηκε με στην εστία του Ντιόγκο Κόστα για το 1-0. Η απάντηση ήταν άμεση από τους παίκτες του Μαρτίνεζ, καθώς σε ένα παράλληλο γύρισμα της Πορτογαλίας με τον Μέντες, ο Στάνεκ έκανε κακή απομάκρυνση με το πόδι του Χράνατς να στέλνει την μπάλα στην εστία της ομάδας του για το 1-1. Οι δυο προπονητές φρεσκάρανε τις ομάδες τους με σκοπό να βρουν ανάσες για να συνεχίσουν στο τέμπο που είχαν θέσει στην αναμέτρηση. Οι φάσεις συνέχισαν να είναι περιορισμένες με τον Μαρτίνεθ να ανεβάζει τους παίκτες του, αλλά να μην έχουν το τρόπο να σπάσουν την άμυνα της Τσεχίας. Στο 87ο λεπτό ο Ρονάλντο πήδηξε πιο ψηλά από όλους για να νικήσει στον αέρα όλη την άμυνα της Τσεχίας. Η κεφαλιά του χτύπησε στο δοκάρι και Ζότα πήρε το ριμπάουντ νικώντας τον Στάνεκ για το 2-1. Η φάση ακυρώθηκε για offside του Πορτογάλου αστέρα με την ισοπαλία να μην σπάει. Η χρυσή αλλαγή του Μαρτίνεθ ήταν ο Κονσεϊσάο ο οποίος κέρδισε την μπάλα μέσα στην μεγάλη περιοχή νικώντας τον Στάνεκ, ο οποίος για μια ακόμα φορά είχε κακή αντίδραση, με το 2-1 να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΓΚΟΛ: 62′ Προβόντ – 69′ Χράνατς (αυτογκόλ), 90+1′ Κονσεϊσάο
Κίτρινες: 39′ Λεάο, 90+3′ Κονσεϊσάο – 57′ Σικ
Κόκκινη:
Δοκάρι:
Stats:

Πορτογαλία (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Ντιόγκο Κόστα, Νταλότ (63′ Ινάσιο), Πέπε, Ρούμπεν Ντίας, Ζοάο Κανσέλο (90′ Σεμέδο), Μέντες (90′ Νέτο), Φερνάντες, Βιτίνια ( 90′ Κονσεϊσάο), Μπερνάρντο Σίλβα, Κριστιάνο Ρονάλντο, Λεάο (63′ Ζότα)

Τσεχία (Ιβάν Χάσεκ): Στάνεκ, Χράνατς, Κρέιτσι, Χόλες, Σούτσεκ, Τσούφαλ, Ντούντερα, Προβόντ (79′ Μπαράκ), Σουλτς, Σικ (60′ Τσιτίλ), Κούχτα (60′ Λινγκρ).

4. Γεωργία 0β. (1-3)

*Στην περίπτωση ισοβαθμίας, το 1ο κριτήριο που καθορίζει την τελική κατάταξη είναι οι αγώνες μεταξύ των ομάδων. Το 2ο κριτήριο είναι τα συνολικά τέρματα.//ΓΡ