Με τα πρώτα του τρία γκολ στη σεζόν, ο Παναιτωλικός πήρε και τους πρώτους βαθμούς στο πρωτάθλημα, κάτι που τον ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας και τον έφερε αρκετές θέσεις πιο πάνω στην κατάταξη. Πλέον, η μόνη ομάδα που ακόμη βρίσκεται στο μηδέν είναι ο Πανσερραϊκός, ο οποίος στις τρεις πρώτες αγωνιστικές, έχει ισάριθμες ήττες.

Ο αγώνας

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε μόλις στο 6ο λεπτό και ήταν για τον Πανσερραϊκό. Ο Σαλαζάρ μετά από ατομική ενέργεια, έκανε σέντρα στην καρδιά της περιοχής του Παναιτωλικού, εκεί βρισκόταν ο Μπετανκόρ, αλλά η κεφαλιά του Ισπανού ήταν αδύναμη και δεν δυσκόλεψε τον Τσάβες. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 12′, με πλασέ του Πέρες, το οποίο έβγαλε με δυσκολία ο Γκουγκεσασβίλι. Στο 20ό λεπτό οι Σερραίοι “άγγιξαν” το γκολ, όμως το σουτ του Τόμας στο δοκάρι. Ο Ουρουγουανός πήρε και το ριμπάουντ, αλλά τον σταμάτησε ο Τσάβες. Τελικά, οι Αγρινιώτες ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα. Ο Λομόνακο βρήκε χώρο έξω από την περιοχή του Πανσερραϊκού, μετά από την κόντρα που κέρδισε από τον Χαντάκια, έκανε το πλασέ, το οποίο κατέληξε χαμηλά στη δεξιά γωνία του Γκουγκεσασβίλι για το 1-0 στο 27′. Ο σκόρερ έχασε μία μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Ο Παναιτωλικός έβγαλε αντεπίθεση, με τον Λομόνακο να είναι μόνος του μπροστά από το κέντρο και να προσπαθεί να “κρεμάσει” τον τερματοφύλακα του Πανσερραϊκού, ωστόσο δεν μπόρεσε να βρει στόχο.

Ο Παναιτωλικός έκανε σεφτέ και άφησε ουραγό τον Πανσερραϊκό
(EUROKINISSI)

Οι Σερραίοι θα μπορούσαν να φέρουν το ματς στα ίσια στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ωστόσο ο Τσάβες κατάφερε να βγάλει με δυσκολία την δυνατή σέντρα-σουτ του Σάλαζαρ στο 47′. Τρία λεπτά μετά, ο Παναιτωλικός έβαλε ισχυρές βάσεις για τη νίκη του. Ο Λιάβας βρέθηκε στην αντίπαλη περιοχή, αλλά δεν έπιασε καλά την κεφαλιά, η μπάλα όμως έφθασε στον Ντίας, ο οποίος έκανε το κοντρόλ, πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο και με ωραίο σουτ εκτός περιοχής πέτυχε το 2-0 στο 50′. Οι Αγρινιώτες δεν χαλάρωσαν, παρά το σημαντικό προβάδισμά τους και στο 57′ είχαν μία σπουδαία διπλή ευκαιρία, με τον Γκουγκεσασβίλι να πραγματοποιεί μεγάλες επεμβάσεις στα σουτ των Μπουζούκη και Σιέλη. Ο Ντέλετιτς δεν κατάφερε να νικήσει τον Τσάβες και να μειώσει για τους φιλοξενούμενους και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους. Ο Μπουζούκης με συρτό σουτ εκτός περιοχής διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 75ο λεπτό.

ΓΚΟΛ: 27′ Λομόνακο, 50′ Ντίας, 75′ Μπουζούκης
Κίτρινες: 22′ Πέρες, 57′ Μπελεβώνης, 88′ Μπουζούκης, 90’+1′ Μλάντεν – 53′ Στάικος, 55′ Ντέλετιτς, 88′ Γκίγκιτς