Ο αγώνας

Τα “κίτρινα υποβρύχια” φιλοξένησαν την Σεβίλλη, με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που είχαν τις μεγαλύτερες στιγμές της αναμέτρησης. Στο 25ο λεπτό ο Φεμένια δεν έκανε καλό κοντρόλ ακουμπώντας την μπάλα με το χέρι του για να καταλογιστεί πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ελ Νεσίρι, στην πρώτη ευκαιρία της Σεβίλλης στο πρώτο μέρος. Η απάντηση ήταν άμεση από την Βιγιαρεάλ με τον Κουένκα να σεντράρει ιδανικά για τον Σέρλοθ για το 1-1. Η Σεβίλλη δεν άφησε όμως την αντίπαλο της να βρει δεύτερο γκολ πριν το ημίχρονο, ενώ ο Μαροκινός φορ της ομάδας από την Ανδαλουσία, βρήκε και πάλι τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 44ο λεπτό για να στείλει τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια με το 2-1.

Στο δεύτερο μέρος η Βιγαιρεάλ προσπάθησε να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο, με σκοπό να φτάσει στην ισοφάριση, με την Σεβίλλη να παίζει αρκετά συντηρητικά όπως στο πρώτο μέρος. Σε καμία από τις φάσεις στις αρχές του ημιχρόνου δεν μετατράπηκαν σε γκολ, μένοντας στο 2-1. Η Σεβίλλη διατηρούσε το σκορ, σε ένα φτωχό αγωνιστικά ημίχρονο σε σχέση με το πρώτο, αλλά σε καμία περίπτωση δεν ήθελε να παρατήσει το παιχνίδι η ομάδα του Μαρθελίνιο, σκοράροντας στο 84ο λεπτό με τον Μοσκέρα, ενώ στην επόμενη φάση ο Ελ Νεσίρι με κεφαλιά βρήκε το δοκάρι του Γιόργκενσεν. Στο 90+2′ η Βιγιαρεάλ βρήκε και τρίτο γκολ με τον Τέρατς, αλλά το VAR το ακύρωσε, με το 2-2 να παραμένει. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Σέρλοτ με μια καρφωτή κεφαλιά έγραψε το τελικό 3-2, με τη Βιγιαρεάλ να παίρνει την νίκη αναβαίνοντας στην 8η θέση,