Σπουδαίο διπλό για τον Άρη στο «Γεντί Κουλέ»! Οι «κίτρινοι» μετρούσαν τέσσερις ήττες στα πέντε τελευταία τους ματς στη Super League, ωστόσο κόντρα στον ΟΦΗ πήραν βαθμολογική ανάσα αφού χάρη σε γκολ των νεοαποκτηθέντων, Ρουπ, Νταρίντα κι ένα του Ιτούρμπε στο φινάλε, επικράτησαν με 3-0 των Κρητικών. Με νίκη στο παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής κόντρα στον Ατρόμητο, η ομάδα του Τόλη Τερζή θα κλειδώσει την παρουσία της πλέι οφ.

Πώς ξεκίνησαν

Ο ΟΦΗ παρατάχθηκε με 3-5-2 και τον Μανδά στο τέρμα. Βούρος, Γιαννούλης και Τοράρισον ήταν η τριάδα στην άμυνα, με τους Λάρσον και Μπαλογιάννη να παίρνουν θέση στις δύο πλευρές, ενώ Μεγιάδο και Ντιουσέ ήταν στα χαφ με τον Μπάκιτς πιο μπροστά. Στην επίθεση ξεκίνησαν οι Τοράλ και Ντικό.

Με 4-3-3 παρατάχθηκε ο Άρης που είχε στο τέρμα τον Κουέστα. Οντουμπάτζο, Ενκουλού, Μπράμπετς και Πίρσμαν ήταν στην άμυνα. Ετέμπο, Νταρίντα και Ρουπ στο κέντρο, με τους Ματέο Γκαρσία και Πάλμα στα «φτερά» και τον Καμαρά στην κορυφή.

Κυρίαρχος ο Άρης

Από το ξεκίνημα ο Άρης έδειξε τις διαθέσεις του και αφού προειδοποίησε δύο φορές με τον Αμπουμπακάρ, σκόραρε τελικά με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών στο ματς. Ο Ματέο εκτέλεσε ένα κόρνερ και από προσπάθεια του Πίρσμαν ο Ρουπ έκανε το 1-0 για τους «κίτρινους» πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στην Ελλάδα.

Μετά το γκολ ο Άρης δεν έριξε ρυθμό και έφτασε κοντά στο 2-0 στο 24, αλλά το σουτ του Νταρίντα σταμάτησε στο δοκάρι του Μανδά. Τελικά το 2-0 ήρθε έξι λεπτά αργότερα, όταν σε ωραία αντεπίθεση ο Ρουπ έστρωσε για τον Τσέχο κι εκείνος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας επίσης λογαριασμό με τη νέα του ομάδα.

Προσπάθησε ο ΟΦΗ, αλλά ο Ιτούρμπε έβαλε το κερασάκι

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ ήταν αυτός που απείλησε πρώτος μετά από ένα ήσυχο πρώτο δεκάλεπτο. Αρχικά με σουτ του Τοράλ στο 55’ και ένα λεπτό αργότερα με σουτ του Μοσκέρα. Και στις δύο περιπτώσεις ο Κουέστα είχε την απάντηση.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους Κρητικούς ήρθε ωστόσο στο 63’ όταν μετά από λάθος του Ετέμπο, ο Μοσκέρα αστόχησε από θέση βολής. Στην κόντρα μάλιστα, ο Καμαρά έφτασε πολύ κοντά στο 3-0 για τον Άρη, αλλά νικήθηκε από τον Μανδά.

Στα επόμενα λεπτά ο Μπάκιτς είχε μία πολύ καλή ευκαιρία με ένα τρομερό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Άρης βρήκε και πάλι δίχτυα, με τον Ιτούρμπε να διαμορφώνει το τελικό 3-0 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με ωραία ατομική προσπάθεια.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Βούρος, Γιαννούλης (82′ Γιόχου), Θοράρινσον, Λάρσον (72′ Μπιφούμα), Μεγιάδο, Ντιουσέ (46′ Φελίπε) (52′ Μοσκέρα), Μπαλογιάννης (46′ Τσιλιανίδης), Μπάκιτς, Τοράλ, Ντίκο.

Άρης (Aπόστολος Τερζής): Κουέστα, Οντουμπάτζιο, Μπράμπετς, Ενκουλού, Πέερσμαν, Ετέμπο, Νταρίντα (80′ Χριστοδουλόπουλος), Ρουπ (60′ Ντουκουρέ), Ματέο Γκαρσία (80′ Εμπακατά), Καμαρά (89′ Νταμπό), Πάλμα (60′ Ιτούρμπε).