Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα επικράτησε της Μπάγερν Μονάχου με 99-74 στο “Mediolanum Forum”, πετυχαίνοντας έτσι την όγδοη νίκη της στους τελευταίους της εννέα αγώνες στην Euroleague.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για την Ολίμπια Μιλάνο, προκειμένου να υπερασπιστεί την έδρα της, να βελτιώσει σε 14-16 το ρεκόρ της και να δώσει παράταση στο όνειρο της πρόκρισης στα πλέι οφ. Οι Ιταλοί υποχρέωσαν τους Γερμανούς, που έχουν χάσει το τρένο για την οκτάδα, στην τρίτη διαδοχική ήττα τους και 19η στο σύνολο.

Η δυναμική εκκίνηση των γηπεδούχων, η οποία εξασφάλισε από την πρώτη περίοδο μία διαφορά 17 πόντων (25-8 στο 10′), έβαλε πρόωρα τους γηπεδούχους σε τροχιά νίκης, απέναντι σε μία Μπάγερν που τα… είχε με την αστοχία της και την αδυναμία της να ελέγξει τα ριμπάουντ, αδυνατώντας να φανεί ανταγωνιστική μέχρι το φινάλε.

Κορυφαίος των νικητών και πάλι ο Σαμπαζ Νέιπιερ με 20 πόντους, ενώ από την πλευρά των φιλοξενούμενων πάλεψε ο Αντρέας Ομπστ, ο οποίος πέτυχε 27 πόντους, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ καριέρας.//

Τα δεκάλεπτα: 25-8, 49-36, 72-54, 99-74