Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα κατέκτησε τη δεύτερη θέση και έδειξε πανέτοιμος για το τελικό του ΟΑΚΑ. Χωρίς Μακέντα στον τελικό οι πράσινοι!

ΠΑΟΚ-Παναθηναικός: Ο ΠΑΟΚ νίκησε στην Τούμπα τον Παναθηναϊκό και τερμάτισε στη δεύτερη θέση του ελληνικού πρωταθλήματος στον τελευταίο αγώνα του για τη φετινή σεζόν στην Τούμπα. Ο Παναθηναϊκός εκτός απο το ματς έχασε και τον Μακέντα που αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις. Δείτε εδώ τα γκολ του αγώνα.

Τέσσερις ημέρες πριν τον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Παναθηναϊκό, οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στην Τούμπα για το τελευταίο ματς των πλέι οφ.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι είχε την κατοχή με τον Παναθηναϊκό να περιμένει στο δεύτερο μισό του γηπέδου και την… πάτησε.

Ο δικέφαλος χάρη στην κατοχή που είχε δημιούργησε φάσεις στο ξεκίνημα και κατάφερε να προηγηθεί στο 14′ με 1-0. Ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε το φάουλ, ο Ίνγκασον έπιασε την κεφαλιά που αναστάτωσε την άμυνα του Παναθηναϊκού με τον Σβαμπ να πετάγεται… σφήνα και να σκοράρει.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους πράσινους, έξι λεπτά μετά το πρώτο γκολ ο ΠΑΟΚ πέτυχε και δεύτερο! Στο 20′ ο Λύρατζης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Σίντκλεϊ πήρε την κεφαλιά, ασταθής επέμβαση του Διούδη με τον Άκπομ να πετάγεται και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 37′ οι ασπρόμαυροι έχασαν τεράστια ευκαιρία για τρίτο γκολ, με τον Σοάρες να σουτάρει εντός περιοχής και την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ.

Χρειάστηκε να περάσουν 54 λεπτά για να δημιουργήσει την πρώτη του καλή ευκαιρία ο Παναθηναϊκός. Ο Βιτάλ σούταρε εντός περιοχής αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Μεγαλύτερη ευκαιρία όμως ήταν αυτή του 65′ για τον Παναθηναϊκό. Ο Καρλίτος εεφυγε στην κόντρα έσπασε ωραία στον Αλεξανδρόπουλο, τον πρόλαβε όμως Πασχαλάκης που πήρε και το άουτ.

Αντίστοιχα στο 66′ ο Ολιβέιρα βγήκε τετ α τετ αλλά ο Πούγγουρας με εκπληκτικό τάκλιν τον πρόλαβε.

Στο 75′ υπήρξε σημαντική ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Ελ Καντουρί να πατάει περιοχή, να δίνει στον Σίντκλεϊ ο οποίος έκανε υπέροχο τακουνάκι στον Σβαμπ που έστειλε όμως την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση.

ΠΑΟΚ-Παναθηναικός: Και τώρα ο τελικός

Τελικά τίποτα δεν άλλαξε και ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με τον Μακέντα να αποβάλλεται στις καθυστερήσεις με δεύτερη κίτρινη κάρτα και να χάνει τον τελικό!

Με την κατάκτηση της δεύτερης θέσης, και την εκπληκτική ευρωπαϊκή του πορεία, ο ΠΑΟΚ θέλει πλέον το Σάββατο την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας για μια πετυχημένη σεζόν. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός, θα έχει περισσότερους βασικού στον τελικό και αναμένεται να ειναι πολύ καλύτερος, καθώς «διψάει» για έναν τίτλο.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Σίντκλεϊ , Βαρέλα, Ίνγκασον (Μιχάι 62’), Λύρατζης (Βιεϊρίνια 71’), Σβαμπ, Τσιγγάρας, Σοάρες (Ελ Καντουρί 71’), Μπίσεσβαρ (Μιτρίτσα 61’), Αν. Ζίβκοβιτς, Άκπομ (Ολιβέιρα 61’).

Παναθηναϊκός: Διούδης, Κουρμπέλης, Χατζηθεοδωρίδης, Σάρλια, Σένκεφελντ (Πούγγουρας 61’), Γκατσίνοβιτς (Βαγιαννίδης 61’), Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο (Αϊτόρ 75’), Βιτάλ, Χατζηγιοβάνης (Μακέντα 75’), Καρλίτος