Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης δεν είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον και το 0-0 στα 45 λεπτά χαρακτηρίζεται σε γενικές γραμμές δίκαιο, καθώς οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή στιγμή στο πρώτο μισό του παιχνιδιού. Οι Αμερικανοί απείλησαν στο 39′ με τον Αάρονσον, ο οποίος έκανε μία πολύ καλή προσπάθεια, αλλά είδε τον Ρεστ να τον σταματά με μία εντυπωσιακή επέμβαση στην αριστερή του γωνία. Στο 45’+1′ ήρθε η απάντηση από πλευράς Γάλλων, με τον Ματετά να κάνει ένα σουτ με καλές προϋποθέσεις, αλλά να μην βρίσκει στόχο προς την αντίπαλη εστία.

Όλα τα σημαντικά γεγονότα του παιχνιδιού συνέβησαν στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, που είχε σαφώς μεγαλύτερο ενδιαφέρον από το πρώτο 45λεπτο. Στο 59′ οι ΗΠΑ έφθασαν πολύ κοντά στο γκολ, αλλά το μακρινό σουτ του Μιχαΐλοβιτς σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι των “τρικολόρ”. Δύο λεπτά μετά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Λακαζέτ με δυνατό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 1-0 στο 61′ και άνοιξε τον δρόμο της νίκης για το σύνολο του Τιερί Ανρί. Στο 69′ ο Ολίσε με φοβερό σουτ έγραψε το 2-0 και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη των Γάλλων. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 85′ ο Μπαντέ.

ΓΚΟΛ: 61′ Λακαζέτ, 69′ Ολίσε, 85′ Μπαντέ
Κίτρινες: 17′ Σιλντιλιά / 37′ Παρέντες