Ο Ατρόμητος ξεκίνησε πιο δυναμικά το παιχνίδι, όμως ο Παναιτωλικός ισορρόπησε και επιχείρησε να ασκήσει πίεση. Η πρώτη αξιόλογη φάση ήρθε στο 18′ από τους φιλοξενούμενους. Ο Κούεν πήρε μέτρα, μοίρασε στον Βαλένσια, ο οποίος χωρίς ισορροπία σούταρε εκτός περιοχής, με την μπάλα να φεύγει έξω. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι έχασαν μία μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθούν. Ο Λιάβας από τα αριστερά στην περιοχή τροφοδότησε τον Τορεχόν, ο οποίος πλάσαρε, με τον Μαρκετζιάνι να αποκρούει εντυπωσιακά με το πόδι. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Λιάβας εκτέλεσε εκτός περιοχής, όμως ήταν άστοχος. Κάπως έτσι πέρασε το πρώτο μέρος, που είχε λίγες καλές στιγμές και πολλά δυνατά μαρκαρίσματα.

Ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που “καιγόταν” για το αποτέλεσμα και φρόντισε να το δείξει από τα πρώτα κιόλας λεπτά της επανάληψης. Ο Ντίας έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και πέρασε ελάχιστα δίπλα από την εστία του Μαρκετζιάνι στο 47′. Έξι λεπτά μετά, οι Αγρινιώτες βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Μάλης πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής, βρήκε τον Ταμπίτζε, ο οποίος σκόραρε για το 1-0. Στο 57′ ο Ατρόμητος είχε μεγάλη ευκαιρία για την απάντηση, με κάθετη μπαλιά του Έντερ στον Βέργο, ο οποίος πέρασε τον Τσάβες, πλάσαρε, αλλά τον έκοψε ο Οικονόμου. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και στο 83′ με κεφαλιά του Αντζιέλσκι, που σταμάτησε πάνω στον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού, αλλά τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη νίκη που τους κράτησε στην κατηγορία.

ΓΚΟΛ: 53′ Ταμπίτζε
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 29′ Πέρες, 34′ Λιάβας, 48′, 90’+6′ Ταμπίτζε, 90’+4′ Χατζηθεοδωρίδης / 11′ Κουέν, 31′, 87′ Κούντε, 60′ Ασεβέδο
ΚΟΚΚΙΝΗ: 90’+6′ Τάμπιτζε / 87′ Κούντε

Παναιτωλικός (Πετράκης): Τσάβες, Οικονόμου, Μαλής, Ταμπίτζε, Μαυρίας, Χουάνπι, Πέρες, Λιάβας, Τορεχόν, Λομόνακο, Ντίας.

Ατρόμητος (Ίλιτς): Μαρκετζιάνι, Κιβρακίδης, Ντε Μποκ, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Αθανασίου, Κουέν, Κούντε, Γκονζάλεθ, Βαλένσια, Βέργος.