Η Σαλερνιτάνα επικράτησε με 3:0 της Μόντσα στο “Στάντιο Αρέχι” για την 24η αγωνιστική της Serie A, με την ομάδα του Πάολο Σόουζα να απομακρύνεται επτά βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι δύο ομάδες μπήκαν “νευρικά” και με πολλή τακτική στο μυαλό τους, με το πρώτο 40λεπτο να περνάει δίχως φάση. Στο 41′, ο Κιούρια μπήκε με ατομική ενέργεια στην περιοχή, όμως το πλασέ του ήταν άστοχο. Στο 52ο λεπτό ο Καντρέβα βρήκε τον Κουλιμπαλί στην περιοχή και ο τελευταίος σούταρε με δύναμη, νικώντας τον Κράνιο. Στο 66′, ο Κάστανος βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ. Στο 71ο λεπτό ο Καντρέβα κυνήγησε μια “χαμένη” μπαλιά στην περιοχή και σκόραρε με κοντινό πλασέ. Στο 87′, ο Ντονάτι άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες, ωστόσο οι γηπεδούχοι δε βρήκαν άλλο γκολ.//