Οι Γάλλοι κέρδισαν με 3-0 μέσα στην Αυστρία και αγκάλιασαν την πρόκριση. Με τέρμα του Ντε Κάιπερ στις καθυστερήσεις η Μόλντε κέρδισε 2-1 την Μπριζ. Στο 0-0 κόλλησαν Άγιαξ και Άστον Βίλα.

Το εισιτήριο της για τα προημιτελικά του Europa Conference League εξασφάλισε η Λιλ απ’ το πρώτο κιόλας παιχνίδι για τη φάση των “16”, καθώς πέρασε απ’ την έδρα της Στουρμ Γκρατς με το εμφατικό 3-0 δείχνοντας τρομερή αποτελεσματικότητα και συνέπεια απέναντι στους Αυστριακούς. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους “σκύλους” ήταν ο διεθνής Καναδός φορ, Τζοναθαν Ντέιβιντ, ο οποίος σημείωσε τα δύο πρώτα τέρματα της γαλλικής ομάδας (28′, 51′) κι έφτασε τα 21 στη σεζόν σε όλες τις διοργανώσεις. Το τελικό 3-0, διαμόρφωσε ο Ζέγκροβα στο 71′.

Την ίδια ώρα στο “Aker Stadion” η Μόλντε πήρε χρυσή νίκη στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τέρμα του Γκουλμπράντσεν, επικρατώντας της Μπριζ με 2-1 και πήρε μικρό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης (14/3) στο Βέλγιο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με γκολ του Στέβενικ στο 43′, οι Βέλγοι ισοφάρισαν στο 84′ με εύστοχο πέναλτι του Ντε Κάιπερ, όμως στο τέλος μίλησε ο 31χρονος διεθνής Νορβηγός φορ.

Στο μεγάλο ματς της φάσης των «16», ο Άγιαξ και η Άστον Βίλα έμειναν στο λευκό 0-0 στην Ολλανδία κι όλα θα κριθούν σε μία εβδομάδα στη ρεβάνς του «Villa Park». Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκαν με δεύτερη κίτρινη πρώτα ο Κονσά στο 83′ για την Άστον Βίλα κι ακολούθως ο Γκόγιερ του Άγιαξ στο 86′.