Οι “Μπλαουγκράνα” ξεκίνησαν ονειρικά το ματς, καθώς μόλις στο 7′ λεπτό ο Ραφίνια μοίρασε στον Λεβαντόφσκι και αυτός με ψύχραιμο τελείωμα έκανε το 1-0. Στο 22ο λεπτό πάλι ο Βραζιλιάνος με τον Πολωνό συνεργάστηκαν με την κατάληξη να είναι ίδια και τη Μπαρτσελόνα να παίρνει κεφάλι δύο τερμάτων στο παιχνίδι. Ο Λεβαντόφσκι βρήκε και τρίτη φορά τον δρόμο προς τα δίχτυα, αυτή τη φορά από ασίστ του Έρικ Γκαρσία, κάνοντας το 3-0. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 45ο λεπτό με τον Μαρτίνες αλλά το τέρμα του Ισπανού ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Πέρασε, σκούπισε και επέστρεψε στις νίκες η Μπαρτσελόνα
(AP Photo)

Στην επιστροφή των παικτών από τα αποδυτήρια το σύνολο του Φλικ προσπάθησε να διατηρήσει το υπέρ του σκορ χωρίς να δείχνει πρόθυμο να πετύχει και άλλα τέρματα, κρατώντας μέχρι τέλους το 3-0. Με αυτή τους τη νίκη οι Καταλανοί ανέβηκαν και πάλι μόνοι πρώτοι στην κορυφή της La Liga με 24 βαθμούς επιστρέφοντας στα τρίποντα μετά την ήττα τους με 4-2 από την Οσασούνα.