Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ολοκλήρωσε την απόλυτη υπέρβαση, επικράτησε του Παναθηναϊκού με 76-71 στο “Κ.Γ. Ανδρέας Παπανδρέου” και θα διεκδικήσει για δεύτερη φορά στην ιστορία του την πρόκριση στους τελικούς σε ένα ματς.

Το Περιστέρι κέρδισε το σύνολο του Χρήστου Σερέλη για τρίτη φορά φέτος και δεύτερη στα πλέι οφ, κάνοντας το 2-2 στην ημιτελική σειρά. Πλέον, η πρόκριση στους τελικούς της Basket League θα κριθεί στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων, στο Game 5 της 30ής του Μάη. Πρόκειται για τη δεύτερη φορά στα χρονικά που οι “πρίγκιπες της δυτικής όχθης” θα διεκδικήσουν να περάσουν στους τελικούς σε ένα ματς. Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σιλβέν Φρανσίσκο με 24 (3/4 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 3/4 βολές), 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Ο αγώνας

Ο Γιώργος Παπαγιάννης ξεκίνησε με πέντε συνεχόμενους πόντους, βοηθώντας τους “πράσινους” να πάρουν το πρώτο προβάδισμα. Ο Φρανσίσκο απάντησε σχετικά γρήγορα με δύο σερί τρίποντα για το 6-5 (3′). Η ταχύτητα με την οποία έβγαιναν οι επιθέσεις ήταν σχετικά υψηλή, με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται τις δεύτερες ευκαιρίες τους στο αντίπαλο καλάθι και να προηγούνται με 10-6 στο πεντάλεπτο. Τα ποσοστά ευστοχίας βέβαια δεν βρίσκονταν σε αντίστοιχο επίπεδο, με αποτέλεσμα το σκορ στο 7′ να είναι 13-11 υπέρ του “τριφυλλιού”. Ένα σερί έξι πόντων του Αλέκσα Ραντάνοφ έφερε νέα ισοπαλία (13-13, 8′), με τον Φρανσίσκο να βάζει για πρώτη φορά μπροστά (16-13) την ομάδα του λίγο μετά, χάρη σε άλλο ένα τρίποντο. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Λεωνίδας Κασελάκης και με πέντε συνεχόμενους πόντους έκλεισε την περίοδο στο +6 (21-15) για τους γηπεδούχους.

Οι δύο ομάδες μάλωσαν με τα καλάθια στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, μιας και μετά από τρία λεπτά είχαν μπει μόλις τέσσερις πέντε συνολικά (23-17, 13′). Η συγκεκριμένη κατάσταση βέβαια βόλευε το Περιστέρι, το οποίο μάλιστα σιγά σιγά μεγάλωνε τη διαφορά (27-17, 14′). Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός έμοιαζε να βρίσκεται… εκτός τόπου και χρόνου, με τον τραυματία Πάρις Λι να είναι η σκιά του εαυτού του και τους συμπαίκτες του να έχουν ξεκάθαρο έλλειμα συγκέντρωσης. Οι παίκτες του Σπανούλη έκαναν στη συνέχεια ένα σερί 12-6 για να φτάσουν στο εκκωφαντικό 39-23, χάρη -κυρίως- στους Φρανσίσκο και Ραντάνοφ. Εν τέλει οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 41-28.

Ο κορυφαίος του πρώτου ημιχρόνου, Σιλβέν Φρανσίσκο, σε ένα από τα εύστοχα σουτ του. Ο Γάλλος γκαρντ πήγε στα αποδυτήρια με 14 πόντους (1/1 δίποντο, 4/4 τρίποντα), 4 ασίστ και 1 κλέψιμο. (EUROKINISSI)

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με… συνεχόμενα καλάθια ψηλών, μιας και οι Μπίλαν και Παπαγιάννης σκόραραν ο ένας κόντρα στον άλλο, ενώ το λιθαράκι του έβαλε και ο Ντέρικ Γουίλιαμς (45-34, 23′). Οι παίκτες του Σερέλη επιχειρούσαν σιγά σιγά να πλησιάσουν στο σκορ, με ένα τρίποντο του Μάριους Γκριγκόνις να φέρνει τη διαφορά στους επτά (48-41, 25′). Στη συνέχεια ο Ντέρικ Γουίλιαμς κατάφερε να μειώσει στους πέντε (51-46, 27′), χάρη σε ένα εντυπωσιακό καλάθι και φάουλ. Το ματς πλέον ήταν πολύ πιο… κλειστό, με τον Αμερικανό φόργουορντ να βάζει άλλους πέντε σερί και το σκορ να είναι στο 57-53 (29′). Εν τέλει το δεκάλεπτο έληξε με τον φωτεινό πίνακα να “γράφει” 59-55.

Χρειάστηκαν περίπου 100 δευτερόλεπτα για να έρθει το πρώτο καλάθι της τέταρτης περιόδου και ήταν ένα τρίποντο του Ραντάνοφ για το 63-55. Οι “πρίγκιπες της δυτικής όχθης” έμοιαζαν ικανοί να ελέγξουν την κατάσταση. Ο ρόλος του… κυνηγού έμοιαζε να εξουθενώνει τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν μόλις μία εύστοχη προσπάθεια σε τέσσερα λεπτά (65-57, 34′). Στη συνέχεια, ο Φρανσίσκο επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (67-57) για πρώτη φορά μετά από αρκετή ώρα κι ενώ απέμεναν 5’30”. Οι παίκτες του Σπανούλη έδωσαν μεγαλύτερη έμφαση στην άμυνα πια, θέλοντας να διαχειριστούν τα τελευταία κρίσιμα λεπτά του ματς.

Ο Ματέους Πονίτκα μετέτρεψε το 69-61 σε 69-65 με τέσσερις συνεχόμενους προσωπικούς πόντους, 2’08” πριν το φινάλε. Ο Παναθηναϊκός πλέον έκανε την ύστατη προσπάθεια για να νικήσει, την ώρα που οι γηπεδούχοι έκαναν ότι μπορούν για να κρατηθούν μπροστά. Ο Πολωνός φόργουορντ έβγαλε μία τεράστια άμυνα στον Μάρκους Ντένμον, δίνοντας την μπάλα στην ομάδα του στα τελευταία 100 δευτερόλεπτα. Ο Γκριγκόνις μείωσε σε 69-67 με ένα δύσκολο φλότερ, 1’20” πριν το φινάλε. Αμέσως μετά όμως, ο Φρανσίσκο έβαλε ένα… τεράστιο τρίποντο, για να κάνει το 72-67 και να βάλει το Περιστέρι στο +5 με 1’12” στο ρολόι. Ο Ντένμον στη συνέχεια έβγαλε την άμυνα στον Λι και πήρε και το φάουλ, έχοντας την ευκαιρία να… σφραγίσει την ιστορική νίκη. Έτσι κι έγινε, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να επικρατεί εν τέλει με 76-71 και να οδηγεί τη σειρά σε Game 5.//

Το μεγάλο τρίποντο του Σιλβέν Φρανσίσκο που έκανε το 72-67 λίγο πριν το τέλος και… σκότωσε τον Παναθηναϊκό. (EUROKINISSI)

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 41-28, 59-55, 76-71

Περιστέρι (Βασίλης Σπανούλης): Μπίλαν 14 (8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Φρανσίσκο 24 (3/4 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Ντένμον 6 (0/5 σουτ, 6/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κασελάκης 9 (1), Κόλεμαν 2, Μωραΐτης (3 λάθη), Ραντάνοβ 15 (2), Περσίδης 2, Χάμερ 4

Παναθηναϊκός (Χρήστος Σερέλης): Παπαγιάννης 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Μποχωρίδης, Αγραβάνης 2, Πονίτκα 10, Γκριγκόνις 20 (4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Π. Καλαϊτζάκης 2 (1/5 σουτ), Λι 5 (1), Γουίλιαμς 10 (1), Γ. Καλαϊτζάκης, Μαντζούκας 2, Γκουντάιτις 11 (5 ριμπάουντ)