Με τρίποντο που… κλείδωσε την παρουσία του στην εξάδα της βαθμολογίας, η ομάδα του Αποστόλη Τερζή επιβεβαίωσε το όνομά της, εμφανίστηκε ανώτερη στο “Κλεάνθης Βικελίδης” κι επικράτησε με 2:1 του Ατρομήτου.

Αγωνία τέλος στα στρατόπεδα του Άρη και του Ατρομήτου. Η αναμέτρηση των δύο ομάδων έκρινε οριστικά την εξάδα του πρωταθλήματος, με τους Θεσσαλονικείς να εξασφαλίζουν και φέτος την παρουσία τους σε αυτή. Από την πλευρά τους, οι Περιστεριώτες έχουν ακόμη λιγοστές ελπίδες, καθώς απέχουν οκτώ βαθμούς από τον Βόλο ΝΠΣ, περιμένοντας την αναμέτρηση και με την ΑΕΚ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν με το… πόδι στο “γκάζι” στο “Κλεάνθης Βικελίδης”. Είχαν την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, κρατώντας τους Περιστεριώτες στα 2/3 του γηπέδου. Στο 8ο λεπτό, ο Άρης κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Ο Πίρσμαν πέρασε όμορφα την μπάλα μέσα στην περιοχή για τον Ρουπ, ο Στρούγγης τον σταμάτησε σε πρώτο χρόνο, αλλά ο Νταρίντα μπήκε στη φάση και με δυνατό σουτ νίκησε τον Γιαννιώτη για το 1:0, στην πρώτη ευκαιρία των “κίτρινων” στο ματς. Τρία λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έκαναν το 2:0, αλλά το γκολ του Ματέο Γκαρσία ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 17′, ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Πάλμα βρέθηκε απέναντι από τον Γιαννιώτη, ο οποίος έκανε εξαιρετική απόκρουση, διατηρώντας το 1:0 στο σκορ. Εν συνεχεία, ο Ατρόμητος άρχισε να πατά στην περιοχή του Κουέστα και στο 22′, ο Ρομπάιγ έχασε σημαντική ευκαιρία, όταν ανακόπηκε από τον Ενκουλού μέσα στην περιοχή. Οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να φτάσουν εν τέλει στο 2:0. Στο 27′, ο Ρουπ έκανε ωραία ενέργεια μέσα στην περιοχή, έδωσε στον Νταρίντα, ο οποίος σούταρε και η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι, μετά από απόκρουση του Γιαννιώτη. Στη συνέχεια, ο Ματέο Γκαρσία πήρε το ριμπάουντ και πλάσαρε σε κενή εστία για το 2:0.

Στο δεύτερο μέρος, το τέμπο του αγώνα ήταν χαλαρό συγκριτικά με το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο ο Άρης διατηρούσε την κατοχή της μπάλας, έτσι ώστε να έχει τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης. Στο 53′, η ομάδα του Κρις Κόλμαν αναπτύχθηκε ωραία μεσοεπιθετικά. Ο Κεσχρίντα σέντραρε από τα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι και ο Οικονομίδης δεν μπόρεσε να πιάσει καλά το πλασέ, με τον Κουέστα να μην ανησυχεί βλέποντας την μπάλα να φεύγει άουτ. Στο 61′, οι Θεσσαλονικείς ανέκτησαν ωραία την μπάλα στον χώρο της μεσαίας γραμμής, ο Πάλμα πάτησε στην περιοχή και ο Στρούγγης έδιωξε τελευταία στιγμή την μπάλα σε κόρνερ. Στο 69′, ο Ατρόμητος είχε καλή στιγμή με τον Οικονομίδη, ο οποίος πλάσαρε με το δεξί εκτός περιοχής και η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Κουέστα. Ο Άρης έχασε τεράστια ευκαιρία στο 77′ για το 3:0. Ο Ιτούρμπε έκανε τη σέντρα, ο Καμαρά έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Στο 79′, ο Ατρόμητος είχε εξίσου καλή στιγμή, με τον Φριντζόνσον να γίνεται αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή, αλλά δεν νίκησε τον Κουέστα. Στο 80′, η ομάδα του Κρις Κόλμαν μείωσε στο σκορ με τον Ρομπάιγ, ο οποίος έπιασε το σουτ μετά από κομπίνα στο φάουλ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2:1. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, υπήρξαν σπουδαίες ευκαιρίες εκατέρωθεν, αλλά το 2:1 παρέμεινε έως το τέλος.//

ΓΚΟΛ: 8′ Νταρίντα, 27′ Ματέο Γκαρσία / 80′ Ρομπάιγ
Δοκάρι: 11′ Πάλμα, 27′ Νταρίντα
Κίτρινες: 17′ Ματέο Γκαρσία, 20′ Ετέμπο / 23′ Καμαρά, 44′ Χατζηισαΐας, 90+2′ Τζοβάρας
Κόκκινη:-

Άρης (Αποστόλης Τερζής): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Ενκουλού, Πίρσμαν, Ετέμπο, Ρουπ (58′ Ντουκουρέ), Νταρίντα, Ματέο Γκαρσία, Πάλμα (80′ Χριστοδουλόπουλος), Καμαρά (80′ Γκρέι)

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Στρούγγης, Χατζηισαΐας, Ντε Μποκ. Οικονομίδης (70′ Κουέν), Αγκιμπού Καμαρά, Γκονζάλες, Ροτάριου (77′ Τζοβάρας), Ρομπάιγ, Τζαβίδας (63′ Κιάρτανσον)