Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα δε δυσκολεύτηκε στην έδρα της Μπρίστολ Σίτι, επικρατώντας άνετα με 3:0, την ίδια ώρα που η Μπλάκμπερν… σόκαρε τις “αλεπούδες” (2:1). Η Μπράιτον απέκλεισε τη Στόουκ (1:0) χωρίς να θέλξει με την απόδοση της, ενώ η Φούλαμ επιβλήθηκε της Λιντς (2:0).

Στόουκ – Μπράιτον 0:1

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά για τις δύο ομάδες, οι οποίες είχαν από μία καλή στιγμή στο 5′ και στο 7′ που αποσοβήστηκαν από τους τερματοφύλακες. Στο 30ο λεπτό οι “γλάροι” άνοιξαν το σκορ, με τον Έβαν Φέργκιουσον να παίρνει την μπάλα στο ύψος του πέναλτι και να πλασάρει εύστοχα. Στο 60′, ο Σαρμιέντο έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2:0, με τον Μπόνχαμ να σταματάει την προσπάθεια του. Στο 65′, ο Κάμπελ βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή, όμως η κεφαλιά του πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι. Η επόμενη αξιόλογη φάση ήρθε στις καθυστερήσεις του αγώνα, με τον Γουέλμπεκ να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι με σουτ μέσα από την περιοχή.

Λέστερ – Μπλάκμπερν 1:2

Στο 8ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν διπλή ευκαιρία για να προηγηθούν. Ο Τετέ βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Πιρς, τον οποίο δεν κατάφερε να νικήσει, ενώ ο Πρατ στην επαναφορά έστειλε την μπάλα πάνω στον Άγγλο γκολκίπερ. Η Μπλάκμπερν προειδοποίησε τις “αλεπούδες” στο 19′ και στο 30′, όμως άνοιξε το σκορ στο 33ο λεπτό. Μετά από αδράνεια της άμυνας, ο Ντόλαν βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο και έστειλε την μπάλ στα δίχτυα. Στο 53′, ο Σμόντιτς μπήκε στην περιοχή και νίκησε εύκολα τον Άιβερσεν για το 2:0. Στο 67ο λεπτό η Λέστερ μείωσε σε 2:1, με τους Μπαρνς και Ιχεανάτσο να… ξεχύνονται στην αντεπίθεση και τον Νιγηριανό να σκοράρει. Τέσσερα λεπτά αργότερα (71′) οι φιλοξενούμενοι σκόραραν ξανά, στόσο το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Στο 87′, ο Ιχεανάτσο βρέθηκε μόνος του στην περιοχή, όμως δεν κατάφερε να νικήσει για δεύτερη φορά τον Πιρς.

Φούλαμ – Λιντς 2:0

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό και ένταση στο ξεκίνημα του, με τον Σάμερβιλ να σκοράρει στο 16ο λεπτό και το γκολ να ακυρώνεται λόγω φάουλ. Στο 21′, ο Παλίνια άνοιξε το σκορ με ψύχραιμο πλασέ μέσα από την περιοχή. Στη συνέχεια το ματς “έσβησε” και δεν είχε αξιολόγες φάσεις. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο ΜακΚένι σέντραρε στην περιοχή, όμως η κεφαλιά του Ρούτερ πέρασε δίπλα από την εστία. Στο 56ο λεπτό η Φούλαμ διπλασίασε τα τέρματα της. Ο Μίτροβιτς βρήκε τον Σόλομον στην περιοχή και ο Ισραηλινός απέφυγε τον αντίπαλο του και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με δυνατό πλασέ. Στο 65′, ο Μίτροβιτς ήταν ο σκόρερ αυτή τη φορά, όμως το γκολ του Σέρβου ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Μπρίστολ Σίτι – Μάντσεστερ Σίτι 0:3

Η αναμέτρηση είχε πολύ γρήγορο ρυθμό και οι ευκαιρίες δεν άργησαν να έρθουν. Πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό, ο Φίλιπς επιχείρησε να αιφνιδιάσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα από μακρινή απόσταση, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι. Οι “πολίτες” βρήκαν δίχτυα στο 7ο λεπτό, με τον Φόντεν να αξιοποιεί την εξαιρετική ομαδική συνεργασία των συμπαικτών του και την πάσα του Μαχρέζ. Στη συνέχεια η Μάντσεστερ Σίτι είχε την κατοχή, όμως δεν κατάφερνε να φτάσει με αξιώσεις μπροστά στην αντίπαλη εστία. Στο 41′, ο Μπερνάρντο Σίλβα βρήκε τον Ντε Μπρόινε στην περιοχή, όμως το διαγώνιο σουτ του Βέλγου μέσου πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε με τους φιλοξενούμενους να έχουν την κατοχή, όμως να μην έχουν… διάθεση να επιτεθούν. Στο 70ο λεπτό η Μπρίστολ Σίτι έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όμως η προβολή του Μπελ πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο 74ο λεπτό ο Φόντεν διπλασίασε τόσο τα προσωπικά του γκολ όσο και της ομάδας, με κοντινό πλασέ. Στο 82′, ο Κέβιν Ντε Μπρόινε “έγραψε” το 3:0 με δυνατό σουτ από τα όρια της περιοχής.//