Οι Παριζιάνοι δεν κατάφεραν να νικήσουν το Στρασβούργου εκτός έδρας, παρόλα αυτά πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας με 1:1 και κατέκτησαν το 11ο πρωτάθλημα της ιστορίας τους.

Ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις περιλάμβανε η 37η και προτελευταία αγωνιστική στη Γαλλία. Η Παρί Σεν Ζερμέν, έκανε τη δουλειά της στο Στρασβούργο, πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας και κατέκτησε το 11ο πρωτάθλημα στην ιστορία της, ούσα πια η πρώτη στις κατακτήσεις της Ligue 1.

H Λανς έχει εξασφαλίσει την παρουσία της στους Ομίλους του Champions League, ενώ την πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα συμπληρώνουν οι Μαρσέιγ με 73 βαθμούς, Λιλ με 66 και Ρεν με 65 μια αγωνιστική πριν το τέλος.

Στη ζώνη του υποβιβασμού, η Οσέρ κατάφερε να πάρει τον βαθμό και ξέφυγε, ούσα στην 16η θέση με 35 βαθμούς, ενώ η Ναντ γνώρισε την ήττα από τη Λιλ και παρέμεινε στη 17η θέση, με 33 βαθμούς. Στη 18η είναι οι Τρουά και Αζαξιό με 23 ενώ η ουραγός Ανζέρ έχει συγκεντρώσει 18 βαθμούς.

Ανζέρ – Τρουά 2:1

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την Τρουά, που βρήκε δίχτυα στο 13ο λεπτό με τον Σαβαλερίν να ανοίγει το σκορ. Οι γηπεδούχοι πίεσαν, απείλησαν και έφτασαν στην ισοφάριση, έξι λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Ο Αμπντέλι έφερε την απόλυτη ισορροπία στο ματς και έγραψε το 1:1. Στο δεύτερο μέρος η Ανζέρ ανέβασε ρυθμό και κατάφερε να κάνει την ανατροπή με το τέρμα του Ράο Λισόα στο 90ο λεπτό.

Κλερμόν – Λοριάν 2:0

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι διστακτικές, χωρίς να δημιουργούν σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να βρουν το γκολ με τον Καουΐ να κάνει από κοντά το 1:0. Στο δεύτερο μέρος, η Κλερμόν κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της με το γκολ του Κωρίς στο 74ο λεπτό, παίρνοντας τη νίκη.

Λανς – Αζαξιό 3:0

Η Λανς ήταν αυτή που κατάφερε να βρει πρώτη δίχτυα και μάλιστα από τα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου. Ο Τόμασον τροφοδότησε τον Μασάδο, ο οποίος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, βάζοντας σε θέση οδηγού την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια πήραν… φωτιά και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Τόμασον, ενώ στο 35ο λεπτό ο Οπέντα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3:0 βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη της ομάδας του.

Λυών – Ρεμς 3:0

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, που μόλις στο δεύτερο λεπτό είδαν τον Αγκμπαντού να σκοράρει στα δίχτυα της ομάδας του. Έπειτα από επτά λεπτά, ο Λακαζέτ εκτέλεσε τον Ντιούφ, νικώντας τον για το 2:0. Στο δεύτερο μερος, οι δουλειά για τους φιλοξενούμενους δυσκόλεψε, καθώς έμειναν με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Αγκμπαντού. Ενώ στο 72ο λεπτό ο Λακαζέτ διαμόρφωσε το τελικό 3:0.

Μαρσέιγ – Μπρεστ 1:2

Οι δυο ομάδες ξεκίνησα νωχελικά το ματς χωρίς να πιέζουν από την αρχή και να δημιουργούν προϋποθέσεις για γκολ, με το μηδέν να διατηρείται, καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη, η Μπρεστ ήταν αυτή που βρήκε πρώτη δίχτυα με τον Μανιέτι στο 57ο λεπτό, ενώ στο 76ο η Μαρσέιγ βρήκε την ισοφάριση με τον Εμπέμπα. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και πάλι τέρμα λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Ο Καμαρά σκόραρε στο 81ο λεπτό, δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του.

Μονπελιέ – Νις 2:3

Η Μονπελιέ πήρε προβάδισμα από νωρίς, με τον Σαβανιέρ να σκοράρει στο 7ο λεπτό και βάζει σε θέση οδηγού την ομάδα του. Ο ίδιος παίκτης χρειάστηκε μόλις 10′ για να διπλασιάσει τα τέρματά του αλλά και της ομάδας του, αυτή τη φορά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Το δεύτερο μέρος, ανήκει δικαιωματικά στη Νις. Μείωσε σε 2:1 στο 53ο λεπτό, ενώ στο 67ο έφτασε στην ισοφάριση με τον Λαμπόρδε. Οι φιλοξενούμενοι, έφτασαν στην απόλυτη ανατροπή μέσα σε ένα ημίχρονο με το τέρμα του Γάλλου στο 79ο λεπτό.

Ρεν – Μονακό 2:0

Άσφαιρες ήταν οι ομάδες στο πρώτο μέρος, με το μηδέν να διατηρείται έως το τέλος. Στο δεύτερο μέρος, ο Μάγερ άνοιξε το σκορ μόλις στο 52ο λεπτό, ενώ στο 73ο ο Γουΐρι έκανε το 2:0 για τη Ρεν.

Στρασβούργο – Παρι Σεν Ζερμέν 1:1

Χωρίς μεγάλες φάσεις και σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ, ολοκλήρωσαν οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος που… κόλλησε στο μηδέν. Στην επανάληψη ο Μέσι άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Ο Γκαμέϊρο όμως, στο 79ο λεπτό, κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, με την Παρί όμως να κατακτά το πρωτάθλημα, ακόμη και με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Τουλούζ – Οσέρ 1:1

Η Οσέρ μπήκε πιο δυνατά και μάλιστα ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό με τον Ραβέλοσον να γράφει το 1:0. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους όμως, ο Αμπουκλάλ, έφερε την αναμέτρηση στα ίσα, με εκπληκτική κεφαλιά.

Λιλ – Ναντ 2:1

Λιλ και Ναντ, ξεκίνησαν νωχελικά την αναμέτρηση, με τους “φιλοξενούμενους” να εκμεταλλεύονται το λάθος της αντίπαλης ομάδας και με τον Μερλίν να κάνουν το 1:0 στο 17ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με το εύστοχο πέναλτι του Ντέιβιντ στο 51ο λεπτό. Η Λιλ είχε και πάλι την ευκαιρία να σκοράρει από την άσπρη βούλα και το έκανε, με τον Ντέιβιντ να βρίσκει και πάλι δίχτυά από τα 11 βήμα και να δίνει τη νίκη στην ομάδα του.