Παρά το γεγονός ότι έμεινε μακριά από τα συνηθισμένα στάνταρ απόδοσής της, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επικράτησε με 71-65 του ΠΑΟΚ στο “Κλειστό Γυμναστήριο Ανδρέας Παπανδρέου”, για το Game 1 της σειράς κατάταξης της Basket League για τις θέσεις 3-4.

Οι Περιστεριώτες έβαλαν δύσκολα στον εαυτό τους, ωστόσο στο φινάλε απέδειξαν την ανωτερότητα τους, κόντρα στους μαχητικούς Θεσσαλονικείς. Πλέον, προηγούνται με σκορ 1-0 και απέχουν δύο νίκες από την κατάκτηση της 3ης θέσης. Μάλιστα, πρόκειται για την 5η νίκη τους σε βάρος των “ασπρόμαυρων” φέτος, σε όλες τις διοργανώσεις. Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μίρο Μπίλαν με 21 πόντους και 12 ριμπάουντ σε 28 λεπτά. Η σειρά θα συνεχιστεί την Τετάρτη (07/06, 19:15, ΕΡΤ 3) στην “PAOK Sports Arena“.

Ο αγώνας

Το θέαμα στο πρώτα λεπτά απείχε αρκετά από το ιδανικό, με το Περιστέρι ωστόσο να είναι η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα. Οι “πρίγκιπες της δυτικής όχθης” ήταν εύστοχοι σε όσα σουτ πήραν έως το 5′ (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), παίρνοντας ένα προβάδισμα πέντε πόντων (13-8). Την ίδια στιγμή, ο Μαργαρίτης έφτασε γρήγορα τα δύο φάουλ, δημιουργώντας πρόβλημα στη φροντ λάιν του ΠΑΟΚ. Ο Μπίλαν έφτασε σε 6 λεπτά τους 10 πόντους (και τα 3 ριμπάουντ) στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, οδηγώντας την ομάδα του… εκ του ασφαλούς στην επίθεση (17-10, 6′). Οι παίκτες του Τακιανού έμειναν… κοντά στο σκορ, κυρίως χάρη στα τρίποντα του Χαντς, με αποτέλεσμα να “κλείσουν” το δεκάλεπτο στο -5 (20-15).

Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν στο παρκέ τη… σκληράδα που τους διακατέχει, επιχειρώντας να κρατήσουν την εικόνα ντέρμπι που είχε το ματς. Η ομάδα του Σπανούλη ωστόσο έβρισκε συνεχώς λύσεις (27-22, 14′), με παίκτες όπως ο Κόλεμαν και ο Ραντάνοφ, έχοντας ως… όπλο την υπομονή και τη σωστή κυκλοφορία της μπάλας. Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Τσιακμά κράτησαν τον “δικέφαλο του βορρά” σε απόσταση… ενός σουτ (31-28, 16′). Από εκείνο το σημείο έως το ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι σε μεγάλο βαθμό, με τους Φράνκε και Ντένμον να ανταλλάσσουν μερικούς πόντους και τον φωτεινό πίνακα να γράφει 37-33 με την συμπλήρωση των 20′.

Το Περιστέρι συνέχιζε να έχει τον πρώτο λόγο και στο δεύτερο μέρος, με τον Κασελάκη να σκοράρει σε διαφορετικές περιπτώσεις (46-39, 22′), αλλά ο ΠΑΟΚ και πιο συγκεκριμένα ο Μαργαρίτης δεν άφηναν τη διαφορά να ανέβει (46-42, 23′). Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Σάιμπερτ έφεραν τους Θεσσαλονικείς για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, με 49-48 (26′). Παρά το γεγονός ότι οι “ασπρόμαυροι” ήταν συνολικά καλύτεροι στην τρίτη περίοδο, δεν κατάφεραν να το εκμεταλλευτούν και επέστρεψαν στον πάγκο τους με προβάδισμα μόλις ενός πόντου. Αυτό μάλιστα ήρθε χάρη σε νέο τρίποντο του Σάιμπερτ, αυτή τη φορά στα 12″ (57-56, 30′).

Μονομαχία ανάμεσα στον πολυτιμότερο παίκτη του αγώνα, Μίρο Μπίλαν (αριστερά) και τον Γιανίκ Φράνκε (δεξιά).(EUROKINISSI)

Το ματς πλέον είχε μετατραπεί σε ένα κανονικό ντέρμπι, με τους φιλοξενούμενους όμως να έχουν πια τον πρώτο λόγο (61-58, 33′). Με την πίεση να έχει αυξηθεί σημαντικά, ο Χαντς έκανε το 63-60, ωστόσο είδε τον Κασελάκη να απαντά με τρίποντο δευτερόλεπτα αργότερα (63-63, 35′). Οι παίκτες του Σπανούλη έμοιαζαν να έχουν χάσει το καθαρό μυαλό τους, αποτέλεσμα πιθανότατα και της κόπωσης, κάνοντας συνεχόμενα λάθη στην επίθεση. Η αστοχία των αντιπάλων τους πάντως, τους έδωσε την ευκαιρία να μείνουν σε απόσταση… αναπνοής (65-64, 38′).

Ο Ντένμον -ο οποίος βρισκόταν σε πολύ μέτριο βράδυ- έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (66-65), με 79 δευτερόλεπτα στο ρολόι. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι έβγαλαν μια μεγάλη άμυνα και ο Μπίλαν έκανε το 69-66 με φόλοου στα 44″. Ο Ντένμον κατάφερε να οδήγησε σε λάθος τον Φράνκε μετά το τάιμ άουτ του Τακιανού και το Περιστέρι πια κρατούσε την τύχη στα χέρια του. Ο Αμερικανός έβαλε κι ένα μεγάλο τρίποντο στα 30″, διαμορφώνοντας το τελικό 71-65.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 37-33, 56-57, 71-65

Περιστέρι (Βασίλης Σπανούλης): Μπίλαν 21 (12 ριμπάουντ, 3 λάθη) , Φρανσίσκο (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη) , Πουλιανίτης 2 (4 ριμπάουντ, 3 ασίσ) , Ντένμον 13 (2/6 τρίποντα) , Κασελάκης 15 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ) , Κόλμαν 5 (1) , Μωραΐτης 2 (4 ριμπάουντ) , Ραντάνοβ 6 (1) , Χάμερ 2 , Χουγκάζ 5 (1)

ΠΑΟΚ (Φώτης Τακιανός): Φράνκε 12 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Ράιλι , Σλαφτσάκης , Ρένφρο 1 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τσιακμάς 10 (2) , Χαντς 8 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη) , Πόλι , Σάιμπερτ 13 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κακλαμανάκης 2 (5 ριμπάουντ) , Καμπερίδης, Σαλούστρος 4