Η Έμπολι συνεχίζει να εντυπωσιάζει καθώς στα τρία πρώτα ματς μετράει μία νίκη και δύο ισοπαλίες, ενώ η Λέτσε πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Μπολόνια- Έμπολι 1-1

Παραμένει αήττητη η Έμπολι, που την περασμένη αγωνιστική σόκαρε την Ρόμα στο Ολίμπικο, καθώς έμεινε όρθια και στην Μπολόνια.

Οι δύο ομάδες παρά τις προσπάθειές τους για τη νίκη και σειρά χαμένων ευκαιριών, μοιράστηκαν γκολ, βαθμούς και εντυπώσεις, με τους γηπεδούχους να συγκεντρώνουν τον δεύτερο βαθμό τους.

Με τους καλύτερους οιωνούς εκκίνησε το ματς, καθώς οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Φαμπιάν, σκορπίζοντας ενθουσιασμό στους φιλάθλους τους.

Ενθουσιασμός όμως δεν κράτησε μιας και ο Γιασί ισοφάρισε μόλις στο επόμενο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς απέκτησε δύναμη και καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να είναι προσεκτικές στην άμυνα και να προσπαθούν να βγουν στην κόντρα για ένα γκολ που θα τους έδινε τη νίκη.

Τελικά καμία δεν τα κατάφερε και αρκέστηκαν στο τελικό 1-1.

Μπολόνια: Σκορούπσκι, Πος, Λουκουμί (82’ Ντι Σιλβέστρι), Μπεουκέμα, Μιράντα, Μόρο (65’ Νταλιγκά), Φρέουλερ, Φαμπιάν (54’ Άισμπεχερ), Ορσολίνι (82’ Ουρμπάσκι), Κάστρο, Κάρλσον (54’ Ότγκααρντ).

Έμπολι: Βάσκεζ, Σαμπά, Πετζέλα, Βίτι, Αρντιάν, Γκράσι (61’ Εσπόσιτο), Χέντερσον, Φαζίνι (67’ Χαας), Γιασί, Σόλμπακεν (67’ Πελέγκρι), Κολόμπο (61’ Μάλεχ).

Λέτσε- Κάλιαρι 1-0

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Λέτσε καταφέρνοντας να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Κάλιαρι.

Η Λέτσε ήταν καλύτερη από την αντίπαλό της, πάλεψε περισσότερο και τελικά δικαιώθηκε με την κατάκτηση των τριών βαθμών.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα, πιέζοντας τον αντίπαλό τους για ένα γκολ. Γκολ που πέτυχε η Λέτσε στο 26’ με σουτ του Κρστόβιτς, μετά από ασίστ του Γκασπάρ.

Η Λέτσε έμεινε με 10 παίκτες στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου, όταν ο Ντουργκού μετά από έλεγχο στο VAR αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Το τέλος του πρώτου 45λέπτου βρήκε την Λέτσε να προηγείται με 1-0 και υποχρεωμένη να αγωνιστεί για το δεύτερο μισό του ματς με παίκτη λιγότερο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κάλιαρι προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την αριθμητική της υπεροχή, πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης, αλλά οι γηπεδούχοι καλά οργανωμένοι στην άμυνα, άντεξαν και πήραν το “τρίποντο”.

Λέτσε: Φαλκόνε, Κρστόβιτς (90+4’ Ρέμπιτς), Μπαντά (76’ Κουλιμπαλί), Ουντίν (56’ Μορέντε), Ντοργκού, Πιερέ (75’ Πιερότι), Ραμαντανί, Γκάλο, Μπακιρότο, Γκασπάρ, Γκιούλεμπερτ (76’ Ζεν).

Κάλιαρι: Σουφέ, Ζαπά (46’ Παλομίνο), Μίνα, Λουπέρτο, Αζί (68’ Φελίτσι), Ντεϊόλα (68’ Βιόλα), Πράτι (46’ Λαπαντούλα), Μαρίν, Αουγκέλο, Πίκολι (82’ Παβολέτι), Λουβούμπο.