Σε ένα παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον, η Νάπολι πέρασε εύκολα από την έδρα της Σπέτσια επικρατώντας με 3-0 και καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση στην βαθμολογική κατάταξη της Serie A με 79 βαθμούς και στο +9 από την Γιουβέντους.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο για τους «παρτενοπέι» καθώς μόλις στο τέταρτο λεπτό κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Ο Ματέο Πολιτάνο ύστερα από έξοχη προσωπική ενέργεια, άφησε πίσω του τους αντιπάλους και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 της ομάδας του. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 15’, οι οπαδοί των Σπέτσια και Νάπολι άρχισαν να πετούν κάθε είδους αντικείμενο η μία παράταξη προς την άλλη, κάποια στιγμή άρχισαν να φεύγουν και φωτοβολίδες και αυτό ανάγκασε τον ρέφερι της αναμέτρησης να το διακόψει περίπου στο 15ο λεπτό.

Με την επανέναρξη του αγώνα, η Νάπολι συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει. Στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης διπλασίασε τα τέρματά της με τον Ζιελίνσκι και στο 36’ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Ντάμε με ωραίο σουτ. Οι γηπεδούχοι βρήκαν δίχτυα με τον Μανάϊ, αλλά το γκολ του Αλβανού επιθετικού ακυρώθηκε, ύστερα κι από εξέταση VAR, λόγω οφσάιντ.

Οσο κυλούσαν τα λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έπεφτε και η Νάπολι διατηρούσε χωρίς κανένα πρόβλημα το προβάδισμα με διαφορά τριών τερμάτων. Τελικά το 3-0 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα, με τους «παρτενοπέι» να καταλαμβάνουν την τρίτη στην βαθμολογική κατάταξη έχοντας 79 βαθμούς και στο +9 από την τέταρτη Γιουβέντους. Από την άλλη, η Σπέτσια η οποία εξασφάλισε την παραμονή στην πρώτη κατηγορία Ιταλίας, κατέλαβε την 16η θέση, έχοντας συγκεντρώσει 36 βαθμούς.