Η Μίλαν πυροβολούσε ακατάπαυστα, αλλά ένας απίστευτος Νταβίντ Ντε Χέα ήταν σχεδόν ανίκητος και η Φιορεντίνα άντεξε, επικρατώντας με 2-1 της Μίλαν στο “Αρτέμιο Φράνκι” για την 7η αγωνιστική της Serie A.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα πραγματικό ροντέο με τρομερή ένταση. Στο 22΄ ο Ντοντό κέρδισε πέναλτι για τους γηπεδούχους, αλλά ο Μενιάν απέκρουσε την εκτέλεση του Μόισε Κιν και το πανηγύρισε έντονα. Στο 29΄ο Ιταλός επιθετικός των “Βιόλα” σκόραρε από θέση οφσάιντ, ενώ στο 31΄ήταν η πρώτη φορά που χρειάστηκε να επέμβει σοβαρά ο Ντε Χέα στην προσπάθεια του Λεάο. Στο 35ο λεπτό, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με τον Γιασίν Αντλί. Ακριβώς πριν την ανάπαυλα, η Μίλα βρήκε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει κερδίζοντας δικό της πέναλτι, αλλά αυτήν τη φορά ήταν η σειρά του Ντε Χέα να πει “όχι” στον Τέο Ερναντές.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης δε σταμάτησε να είναι συγκλονιστική. Όταν η Μίλαν κέρδισε δεύτερο πέναλτιστο 55΄, όλοι πίστεψαν ότι θα καταφέρει να ισοφαρίσει, αλλά ο ασύλληπτος Ντε Χέα έπιασε και την εκτέλεση του Έιμπραχαμ. Στο 60΄, όμως ο Ισπανός δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Πούλισιτς ο οποίος τελικά έφερε το ματς στα ίσα. Ο Έιμπραχαμ δεν κατάφερε να νικήσει τον Ντε Χέα ούτε στο 71΄ και στο 73΄,κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Γκούντμπυντσον έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Φιορεντίνα. Στο 85΄, ο προπονητής των “Βιόλα”, Ραφαέλε Παλαντίνο, αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα., ενώ στο 86΄ο Τσοκουέζε έβαλε το όνομά του στη λίστα των παικτών που σταμάτησε ο Ντε Χέα. Ο Ισπανός δε χρειάστηκε να κάνει άλλους ηρωισμούς μέχρι το φινάλε, με την ομάδα του να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη. Στο 94΄, μάλιστα, λίγο έλειψε να γίνει το 3-1, αλλά η προσπάθεια του Κιν σταμάτησε στο δοκάρι.