Η Σεβίλλη επιβλήθηκε με 1-0 της Μπέτις στο ντέρμπι της Ανδαλουσίας στο “Σάντσεθ Πιθχουάν” για την 9η αγωνιστική της La Liga.

Ο Λουκεμπάκιο ανάγκασε σε απόκρουση τον Ρουί Σίλβα στο 22ο λεπτό, στη σημαντικότερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου. Ο ίδιος παίκτης άνοιξε το σκορ με το “καλημέρα” στην επανάληψη (50΄) με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Η Σεβίλλη διαχειρίστηκε καλά το προβάδισμά της και δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα. Μάλιστα, στο 82΄ ξανά ο Λουκεμπάκιο έφτασε κοντά στο 2-0 αλλά το σουτ του πέρασε λίγο έξω. Στο 89΄, ο Νιανζού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε τους γηπεδούχους με δέκα παίκτες, αλλά η Μπέτις δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα στα επτά λεπτά των καθυστερήσεων.

Με τη νίκη αυτή, η Σεβίλλη έφτασε την Μπέτις στους 12 βαθμούς στη μέση του βαθμολογικού πίνακα της La Liga.