Καμπανιακός και Λάρισα είναι οι δύο ομάδες μαζί με την Κηφισιά που πήραν την πρόκριση για την 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, ενώ και τα δύο παιχνίδια δεν κρίθηκαν στην κανονική διάρκεια, καθώς στο 103΄της παράτασης ο Κολλαράς του Καμπανιακού σημείωσε το “χρυσό” γκολ της πρόκριδης για την ομάδα του, ενώ οι Θεσσαλοί με 1-3 στα πέναλτι “λύγισαν” τον Μακεδονικό στην Ευκαρπία.

Καμπανιακός – Ηλιούπολη 1-0

Ο Καμπανιακός υποδέχθηκε στη Θεσσαλονίκη την αθηναϊκή ομάδα και στο πρώτο ημίχρονο δεν σημειώθηκαν πολλές κλασικές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός ανέβηκε με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στη παράταση με τον Καμπανιακό να βρίσκει δίχτυα στο 103΄ με τον Κολλαρά για το τελικό 1-0 και να δίνει τη πρόκριση στην ομάδα του.

Μακεδονικός – ΑΕΛ 0-0 (1-3 στα πέναλτι)

Οι Θεσσαλοί “σπατάλησαν” δύο καλές στιγμές για να ανοίξουν το σκορ αρχικά με τον Μωραΐτη στο 6΄ και με τον Μούργο τέσσερα λεπτά αργότερα. Οι “πράσινοι” απάντησαν στο 31΄με ωραία ατομική ενέργεια και σουτ του Ζαφειράκη που δεν βρήκε όμως το στόχο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, ενώ τα δυνατά μαρκαρίσματα και οι μονομαχίες κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο. Στο 70΄οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο καθώς ο Παναγιωτίδης είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό φάουλ σε αντίπαλο και αποβλήθηκε. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να σκοράρουν. Στη διαδικασία των πέναλτι ο Κλέτον Περντρέου “πλήγωσε” τη παλιά του ομάδα, αποκρούοντας δύο πέναλτι και έτσι με συνολικό σκορ 1-3 η Λάρισα προκρίθηκε στην επόμενη φάση του θεσμού.

Η κλήρωση της 4ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας θα διενεργηθεί την Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου 2024 και ώρα 14:00 στα γραφεία της ΕΠΟ και θα συμμετέχουν κανονικά όλες οι ομάδες της Super League, πλην της ΑΕΚ, του ΠΑΟΚ, του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού, οι οποίες θα μπουν στην κληρωτίδα στην φάση των “16” του θεσμού.

Ο αγώνας που ήταν προγραμματισμένος για σήμερα (14/09, 16:00) ανάμεσα στον Αιγέα Πλωμαρίου και την Καβάλα δεν διεξήχθη, καθώς η αρμόδια επιτροπή της ΕΠΟ δεν έχει ανακοινώσει την απόφαση της για την τύχη της αναμέτρησης της ομάδας της Λέσβου κόντρα στον Απόλλων Ευπαλίου που δεν ξεκίνησε ποτέ για απίστευτο λόγο.