Με άλλο ένα αγωνιστικό σαββατοκύριακο να έχει πλέον ολοκληρωθεί, το ertsports.gr σας παρουσιάζει τα πεπραγμένα των ποδοσφαιριστών από τη χώρα μας, που αγωνίζονται σε ομάδες άλλων ευρωπαϊκών – και μη – κρατών.

Αγγλία:

Πρέμιερ Λιγκ
Κώστας Τσιμίκας 16 συμ./4 ασίστ* (Λίβερπουλ): Έμεινε στον πάγκο.

Τσάμπιονσιπ
Δημήτρης Γιαννούλης 23 συμμετοχές (Νόριτς): Αγωνίστηκε για 35 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (5:1) από τη Μίντλεσμπρο.
Τζορτζ Μπάλντοκ 32 συμ./1 γκολ/2 ασίστ (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4:1) επί της Κάρντιφ.
Δημήτρης Πέλκας 23 συμ./2 γκολ/1 ασίστ (Χαλ): Αγωνίστηκε για 22 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (0:0) με την Μπλάκμπερν.
Χρήστος Τζόλης 10 συμ./1 γκολ (Νόριτς): Εκτός αποστολής. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε στην Ολλανδική Τβέντε με τη μορφή δανεισμού, καταγράφοντας 10 συμμετοχές και ένα γκολ.)

Ισπανία:

Λα Λίγκα 2
Χρήστος Αλμπάνης 26 συμ./4 γκολ/2 ασίστ (Ανδόρρα): Έμεινε στον πάγκο.
Νίκος Μιχελής 12 συμμετοχές (Μιραντές): Έμεινε στον πάγκο.

Ιταλία:

Serie A
Χρήστος Αλεξίου (Ίντερ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Κεραμίτσης (Ρόμα): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Κυριακόπουλος 10 συμ./2 ασίστ (Μπολόνια): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1:1) με τη Μίλαν. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε με τη φανέλα της Σασουόλο, στην οποία συνεχίζει ναι ανήκει, καταγράφοντας 12 συμμετοχές με ένα γκολ και μία ασίστ.)
Χαράλαμπος Λυκογιάννης 19 συμ./2 γκολ (Μπολόνια): Αγωνίστηκε για 18 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1:1) με τη Μίλαν.
Δημήτρης Νικολάου 28 συμμετοχές (Σπέτσια): Αγωνίστηκε για 60 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (3:0) από τη Λάτσιο.
Μάριος Οικονόμου 1 συμμετοχή (Σαμπντόρια): Έμεινε στον πάγκο.

Serie B
Βασίλης Ζαγαρίτης 13 συμμετοχές (Πάρμα): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Καραγιαννίδης (Βενέτσια): Εκτός αποστολής.
Χρήστος Κουρφαλίδης 18 συμ./3 ασίστ (Κάλιαρι): Έμεινε στον πάγκο.
Ηλίας Κουτσουπιάς 18 συμ./1 γκολ (Μπενεβέντο): Έμεινε στον πάγκο.
Γιάννης Φετφατζίδης 9 συμ./1 γκολ (ΣΠΑΛ): Αγωνίστηκε για 31 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (2:2) με την Μπρέσια.

Serie C
Αντώνης Σιατούνης 10 συμμετοχές (Εντέλα): Έμεινε στον πάγκο.

Γερμανία:

Μπουντεσλίγκα
Θωμάς Καστανάρας 4 συμμετοχές (Στουτγκάρδη): Εκτός αποστολής.
Βασίλης Λαμπρόπουλος 13 συμμετοχές (Μπόχουμ): Έμεινε στον πάγκο.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Έμεινε στον πάγκο.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος 25 συμ./2 γκολ/1 ασίστ (Στουτγκάρδη): Αγωνίστηκε για 38 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (3:3) με την Μπορούσια Ντόρτμουντ. Αποβλήθηκε στο 38ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Κωνσταντίνος Σταφυλίδης 16 συμ./2 ασίστ (Μπόχουμ): Είναι τραυματίας.

Μπουντεσλίγκα 2
Σεμπάστιαν Βασιλειάδης 23 συμ./2 γκολ/1 ασίστ (Αρμίνια Μπίλεφελντ): Αγωνίστηκε για 20 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (4:2) επί από την Καρσλούη.
Χαράλαμπος Μακρίδης 20 συμ./2 γκολ/2 ασίστ (Ρέγκενσμπουργκ): Αγωνίστηκε για 81 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:1) από την Γκρόιτερ Φιρτ.
Μανώλης Σάλιακας 27 συμ./3 γκολ/4 ασίστ (Σαν Πάουλι): Αγωνίστηκε για 76 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2:1) από την Άιντραχτ Μπράουνσβαιγκ.

Γαλλία:

Λιγκ 1
Θεοχάρης Τσιγγάρας 1 συμμετοχή (Τουλούζ): Έμεινε στον πάγκο.

Πορτογαλία:

Λίγκα Πορτουγκάλ
Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος 6 συμμετοχές (Σπόρτινγκ Λισαβόνας): Εκτός αποστολής.
Οδυσσέας Βλαχοδήμος 28 συμμετοχές (Μπενφίκα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1:0) από την Τσάβες.
Ανδρέας Σάμαρης 20 συμ./1 ασίστ (Ρίο Άβε): Αγωνίστηκε για 81 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1:1) από την Κάσα Πία.

Ολλανδία:

Ερεντιβίζιε
Αβέντης Αβεντισιάν 1 συμμετοχή (Γκόου Άχεντ Ιγκλς): Εκτός αποστολής.
Τάσος Δουβίκας 27 συμ./14 γκολ/4 ασίστ (Ουτρέχτη): Αγωνίστηκε για 71 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1:0) επί της Τβέντε.
Λάζαρος Λάμπρου 23 συμ./3 γκολ/2 ασίστ (Εξέλσιορ): Αγωνίστηκε για 76 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:1) επί της Γκόου Άχεντ Ιγκλς.
Βασίλης Μπάρκας 27 συμμετοχές (Ουτρέχτη): Εκτός αποστολής.
Βαγγέλης Παυλίδης 21 συμ./12 γκολ/4 ασίστ (Αλκμάαρ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (3:0) επί της Φορτούνα Σιτάρντ. Ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 84′.
Δημήτρης Σιόβας 20 συμ./1 γκολ (Φορτούνα Σιτάρντ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (3:0) από την Άλκμααρ.
Βασίλης Σουρλής 2 συμμετοχές (Φορτούνα Σιτάρντ): Εκτός αποστολής.
Παντελής Χατζηδιάκος 29 συμ./4 ασίστ (Αλκμάαρ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (3:0) επί της Φορτούνα Σιτάρντ.

Β’ Κατηγορία
Απόστολος Βέλλιος 26 συμ./10 γκολ/6 ασίστ (Τζβόλε): Αγωνίστηκε για 20 λεπτά στη νίκη (2:0) επί της Τέλσταρ.
Κωνσταντίνος Λάμπρου 24 συμ./1 ασίστ (Βίλεμ): Έμεινε στον πάγκο.
Βασίλης Παυλίδης 2 συμμετοχές (Τοπ Ος): Έμεινε στον πάγκο. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε για λογαριασμό της Αλκμάαρ Β’, στην οποία ακόμα ανήκει, καταγράφοντας 4 συμμετοχές.)

Αυστρία:

Κοσμάς Γκέζος 21 συμ./2 γκολ (Αούστρια Κλάγκενφουρτ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2:0) από τη Στουρμ Γκρατζ.

Λιγκα 2
Μελέτιος Μίσκοβιτς 21 συμ./1 ασίστ (Κάφενμπεργκ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Αμστέτεν.

Σερβία:

Σούπερ Λίγκα
Νεμάνια Μιλόγεβιτς 27 συμ./3 γκολ/1 ασίστ (Κολουμπάρα): Αγωνίστηκε για 78 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:1) επί της Σπαρτάκ Σουμπότιτσα.

Βέλγιο:

Τσάλεντζερ Λιγκ
Απόστολος Κωνσταντόπουλος 18 συμ./1 ασίστ (Μπέερσχοτ): Αγωνίστηκε για 87 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4:0) επί της Μπριζ Κ23. Δημιούργησε το πρώτο γκολ της ομάδας του, το οποίο πέτυχε ο Θιμπό Βέρλιντεν (24′).

Ελβετία:

Σούπερλιγκ
Αλεξάντερ Σαφαρίκας (Σιόν): Εκτός αποστολής.

Τσεχία:

Α’ Κατηγορία
Μάριος Πουρζιτίδης 21 συμμετοχές (Σλόβαν Λίμπερετς): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Γιάμπλονετς.

Δανία:

Σουπερλίγκα
Κάρλος Ζέκα 6 συμμετοχές (Κοπεγχάγη): Είναι τραυματίας.

Δημήτρης Εμμανουηλίδης 16 συμ./8 γκολ/2 ασίστ (Βέιλε): Είναι τραυματίας.

Τουρκία:

Σούπερ Λιγκ
Δημήτρης Γούτας 25 συμ./2 ασίστ (Σίβασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1:0) από την Γκιρέσουνσπορ.
Στέλιος Κίτσιου 5 συμμετοχές (Ανκαραγκουτσού): Αγωνίστηκε για 85 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:1) από τη Φενερμπαχτσέ. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε για λογαριασμό της Γκαζιαντέπ, καταγράφοντας 20 συμμετοχές, ένα γκολ και δύο ασίστ.)
Δημήτρης Κολοβέτσιος 25 συμμετοχές (Καϊσέρισπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (6:0) από τη Γαλατασαράι.
Ευθύμης Κουλούρης 4 συμ./1 γκολ (Αλάνιασπορ): Έμεινε στον πάγκο. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε για λογαριασμό της Λασκ Λίντσερ, στην οποία ακόμα ανήκει, καταγράφοντας 14 συμμετοχές, ένα γκολ και μία ασίστ.)
Τάσος Μπακασέτας 23 συμ./6 γκολ/5 ασίστ (Τραμπζονσπόρ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (0:0) με την Μπεσίκτας.
Ανδρέας Μπουχαλάκης 5 συμμετοχές (Κόνιασπορ): Αγωνίστηκε για 5 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Αντάλιασπορ.
Μανώλης Σιώπης 24 συμμετοχές (Τραμπζονσπόρ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (0:0) με την Μπεσίκτας.
Χάρης Χαρίσης 16 συμ./1 γκολ (Σίβασπορ): Αγωνίστηκε για 29 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1:0) από την Γκιρέσουνσπορ.
Τάσος Χατζηγιοβάνης 20 συμ./1 γκολ (Ανκαραγκούτσου): Έμεινε στον πάγκο.

Ιωάννης Γκέλιος 28 συμμετοχές (Μπαντίρμασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1:0) επί της Μανίσα.
Γιώργος Κουτρουμπής 25 συμμετοχές (Μπαντίρμασπορ): Εκτός αποστολής.

Κύπρος:

Πέτρος Γιακουμάκης 9 συμμετοχές (Ολυμπιακός Λευκωσίας): Εκτός αποστολής.
Τάσος Δώνης 16 συμ./5 γκολ (ΑΠΟΕΛ): Αγωνίστηκε για 42 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2:0) από τον Απόλλωνα Λεμεσού.
Νίκος Καλτσάς 22 συμ./4 γκολ (Καρμιώτισσα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:0) επί της ΑΕΛ Λεμεσού. Πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του (22′, 75′).
Χάρης Μαυρίας 18 συμμετοχές (Απόλλων Λεμεσού): Αγωνίστηκε για 2 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:0) επί του ΑΠΟΕΛ.
Φιορίν Ντουρμισάι 3 συμ./1 γκολ (Ολυμπιακός Λευκωσίας): Αγωνίστηκε για 17 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1:0) από τη Δόξα Κακοτοπιάς.
Μανώλης Τζανακάκης 12 συμμετοχές (Καρμιώτισσα): Εκτός αποστολής.
Απόστολος Τσιλιγγίρης (ΑΠΟΕΛ): Έμεινε στον πάγκο.

Ουγγαρία:

Γιώργος Αντζουλάς 8 συμμετοχές (Ούιπεστ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3:2) επί της Πακς.
Αλέξανδρος Κυζιρίδης 14 συμμετοχές (Ντεμπρετσένι): Αγωνίστηκε για 9 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (1:0) από την Ακαδημία Πούσκας.
Γιώργος Νεοφυτίδης 9 συμ./1 γκολ (Ντεμπρετσένι): Έμεινε στον πάγκο.

Πολωνία:

Εξτρακλάσα
Σωκράτης Διούδης 8 συμμετοχές (Ζαγκλέμπιε Λούμπιν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2:0) από την Γκόρνικ Ζάμπρζε.
Στέφανος Καπίνο 4 συμμετοχές (Μιέντζ Λέγκνιτσα): Έμεινε στον πάγκο. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε για λογαριασμό της Αρμίνια Μπίλεφελντ, με την οποία κατέγραψε πέντε συμμετοχές.)
Αλέξανδρος Κατράνης 25 συμ./1 ασίστ (Πιάστ Γκλίβιτσε): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1:0) με τη Βίσλα Πλοκ.
Γιάννης Μασούρας 11 συμ./1 γκολ (Μιέντζ Λέγκνιτσα): Αγωνίστηκε για 16 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (2:2) με τη Λέγκια Βαρσοβίας.
Γιάννης Παπανικολάου 26 συμμετοχές (Ρακόφ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:0) επί της Βιντζεβ Λοντζ.
Δημήτρης Σταυρόπουλος 27 συμ./2 γκολ (Βάρτα Πόζναν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3:1) επί της Σλασκ Βρότσλαβ.
Στράτος Σβάρνας 24 συμ./3 γκολ/3 ασίστ (Ρακόφ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:0) επί της Βιντζεβ Λοντζ.
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος 21 συμ./1 ασίστ (Στσζέτσιν): Αγωνίστηκε για 6 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1:0) επί της Λέγκια Γκντάνσκ.

Σλοβακία:

Πολυδεύκης Βολανάκης 10 συμμετοχές (Μιχάλοβτσε): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Σκάλιτσα.
Γιάννης Νιάρχος 8 συμμετοχές (Ντουνάισκα Στρέντα): Αγωνίστηκε για 15 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:1) επί της Ποντμπρέζοβα. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε για λογαριασμό της Ζλάτε Μόραφτσε, με την οποία κατέγραψε δεκαπέντε συμμετοχές και τέσσερα γκολ.)
Σπύρος Ρισβάνης 17 συμμετοχές (Ντουνάισκα Στρέντα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:1) επί της Ποντμπρέζοβα.
Κυριάκος Σαββίδης 25 συμ./4 γκολ/2 ασίστ (Σπαρτάκ Τρνάβα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1:1) με τη Ζίλινα.

Μολδαβία:

Νίκος Γιαννακόπουλος 19 συμμετοχές (Ζίμπρου Κισινάου): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1:0) επί της Μπάλτι.
Στέφανος Ευαγγέλου 4 συμμετοχές (Σερίφ Τιράσπολ): Εκτός αποστολής.
Θεοχάρης Ποζατζίδης 12 συμ./2 γκολ (Σφίντουλ Γκεόργκι): Αγωνίστηκε για 17 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (0:0) με την Πετροκούμπ.

Φινλανδία:

Βεϊκαουσλίγκα
Σταύρος Ζαροκώστας 2 συμμετοχές (Χάκα): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (2:2) με την Ούλου.
Γιώργος Κανελλόπουλος 2 συμμετοχές (Ελσίνκι): Αγωνίστηκε για 74 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1:0) επί της VPS.
Γιώργος Μάνθατης 2 συμμετοχές (KTP): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (0:0) με την KuPS.

Λετονία:

Θάνος Πέτσος 21 συμμετοχές (Ρίγα): Εκτός αποστολής.

Αλβανία:

Αλέξανδρος Κούρος 26 συμμετοχές (Τιούτα): Εκτός αποστολής.

Εσθονία:

Γιάννης Τσιβελεκίδης 5 συμ./1 γκολ (Κάλιου): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:0) επί της Ταμμέκα.

Κατάρ:

Κώστας Μανωλάς 17 συμ./1 ασίστ (Αλ Σαρζά): Αγωνίστηκε για 76 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Αϊμάν.
Παναγιώτης Ταχτσίδης 9 συμμετοχές (Κορφακάν): Εκτός αποστολής.

ΗΠΑ:

MLS

Γιώργος Γιακουμάκης 6 συμ./4 γκολ (Ατλάντα Γιουνάιτεντ): Αγωνίστηκε για 49 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (2:2) με το Τορόντο. Ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ του αγώνα (4′). (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε για λογαριασμό της Σέλτικ, με την οποία κατέγραψε δεκαεννέα συμμετοχές, έξι γκολ και μία ασίστ.)
Γιώργος Κούτσιας 2 συμμετοχές (Σικάγο Φάιερ): Αγωνίστηκε για 25 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (2:2) με τη Φιλαδέλφια Γιούνιον.
Ταξιάρχης Φούντας 4 συμμετοχές (D.C. Γιουνάιτεντ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1:0) επί της Μόντρεαλ.

Ινδία:

Δημήτρης Διαμαντάκος 21 συμ./10 γκολ/3 ασίστ (Κεράλα Μπάστερς): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Μπενγκαλούρου για το Κύπελλο. Ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό σκορ (77′).