Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με το βαρύ 6-0 από την Άλκμααρ στο πρώτο της φιλικό προετοιμασίας επί ολλανδικού εδάφους. Ο Ματίας Αλμέιδα δοκίμασε αρκετά πρόσωπα, χρησιμοποιώντας δύο ενδεκάδες, ενώ έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες του να “ξεμουδιάσουν” από τις δυνατές προπονήσεις.

Η “Ένωση” δέχθηκε στο πρώτο ημίχρονο του φιλικού τρία τέρματα, στις τρεις φάσεις που δημιούργησαν οι Ολλανδοί, από τους Φαν Μπόμελ (10′), Ζεεφουίκ (27′) και Μπουρμέεστερ (43′). Στο δεύτερο μέρος η Άλκμααρ βρήκε άλλα τρία γκολ με τους Ντε Βιτ (63′), Βαν Μπρέντεροτ (88′) και Κάσιους (90′).

ΑΕΚ (Α’ Ημίχρονο): Θεοχάρης, Ρότα, Μήτογλου, Μουκουντί, Χατζισαφί, Ελίασον, Γαλανόπουλος, Γιόνσον, Φερνάντες, Μάνταλος, Γκαρσία.

ΑΕΚ (Β’ Ημίχρονο): Αγγελόπουλος, Κανελλόπουλος, Πήλιος, Χρυσόπουλος, Ραντόνια, Φοφανά, Ρουκουνάκης, Μαχαίρας, Ζίνι, Τσιλούλης, Θεοδωρίδης (70’ Κάτσικας).

Άλκμααρ (Α’ Ημίχρονο): Οβούσου, Πενέτρα, Βαν Μπόμελ, Κλασιέ, Ντέκερ, Λάχντο, Σούτεν, Σμιτ, Μπουρμέεστερ, Ζεεφουίκ, Ντε Βίτ.

Άλκμααρ (Β’ Ημίχρονο): Βέρχολστ, Κάσιους, Γκόες, Μαρτίνς, Κουπμέινερς, Μίγινανς, Μπάζοερ, Ποκού, Σαντίκ, Βαν Μπρέντεροτ, Σμιτ.