Οι οικοδεσπότες κατέστησαν σαφές ότι δεν… αστειεύονται. Η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν δεν άφησε κανένα απολύτως περιθώριο στη Σκωτία, μιας και καθάρισαν τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο. Κάπως έτσι, έγιναν το απόλυτο αφεντικό του ομίλου, μιας και πέρα από το τρίποντο έφτιαξαν και ένα πολύ καλό “goal average”.

Ο αγώνας

Οι Γερμανοί έδειξαν από πολύ νωρίς τις προθέσεις τους, μιας και είχαν σχεδόν μόνιμα την μπάλα στα πόδια τους. Η πρώτη καλή στιγμή για εκείνους δημιουργήθηκε στο 10ο λεπτό. Ο Κίμιχ έκανε ένα ωραίο γύρισμα από τα δεξιά, σημαδεύοντας τον Βιρτς που βρισκόταν στα όρια της περιοχής και με ένα δυνατό δεξί σουτ νίκησε τον Γκαν για το 1-0. Εννέα λεπτά αργότερα ήρθε και δεύτερο τέρμα, με τον Χάβερτς να δημιουργεί και τον Μουσιάλα να διευρύνει το προβάδισμα της “Μάανσαφτ”. Στο 44′ άλλαξαν οι ισορροπίες, μιας και ο Πόρτεους όχι μόνο παραχώρησε πέναλτι στους γηπεδούχους, αλλά αποβλήθηκε και με απευθείας κόκκινη κάρτα λόγω εγκληματικού μαρκαρίσματος στον Γκουντογκάν. Ο Χάβερτς ανέλαβε την εκτέλεση και πέτυχε το 3-0.

Υπερηχητικά “πάντσερ” στην πρεμιέρα (highlights)
(AP Photo)

Το δεύτερο μέρος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, τόσο λόγω του σκορ, όσο και λόγω της αριθμητικής ανισορροπίας. Αυτό φάνηκε και από τις αλλαγές που έκαναν οι δύο προπονητές. Βέβαια, τα “πάντσερ” δεν έδειξαν διάθεση να κατεβάσουν ταχύτητα. Αντιθέτως, στο 68ο λεπτό πέτυχαν και τέταρτο τέρμα, αυτήν τη φορά με τον Φίλκρουγκ. Το μόνο που άλλαξε έως το φινάλε ήταν το τελικό σκορ, μιας και οι Σκωτσέζοι κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα με ένα αυτογκόλ του Ρούντιγκερ στο 87′. Στο τέλος, ο Εμρέ Τζαν έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα και διαμόρφωσε το τελικό 5-1 με ωραία προσπάθεια στο 90’+3′.

ΓΚΟΛ: 10′ Κίμιχ, 19′ Μουσιάλα, 45’+1′ Χάβερτς (πεν.), 68′ Φίλκρουγκ, 90’+3′ Τζαν – 87′ Ρούντιγκερ
Κίτρινη: 31′ Άντριχ –
Κόκκινη: 44′ Πόρτεους –
Δοκάρι:
Stats: Η Γερμανία έγινε η πρώτη χώρα στην ιστορία των EURO που είδε δύο ποδοσφαιριστές της κάτω των 21 ετών να σκοράρουν στον ίδιο αγώνα της διοργάνωσης.

Γερμανία (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Κίμιχ, Ρούντιγκερ, Τα, Μίτελσταντ, Κρόος (80′ Τζαν), Άντριχ (46′ Γκρος), Μουσιάλα (74′ Μίλερ), Γκουντογκάν, Βιρτς (63′ Σανέ), Χάβερτς (63′ Φίλκρουγκ)

Σκωτία (Στιβ Κλαρκ): Γκαν, Ράλστον, Ρόμπερτσον, Μακτόμινεϊ, Τίρνι (77′ ΜακΚένα), ΜακΓκίν (67′ ΜακΛίν), ΜακΓρέγκορ (67′ Γκίλμουρ), Άνταμς (46′ Χάνλεϊ), Κρίστι (82′ Σάνκλαντ), Χέντρι, Πόρτεους